Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

100 zł zwrotu akcyzy na 1 ha – Sejm uchwalił ustawę!

Obrazek

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego do 100 zł na hektar. Mało brakowało, żeby przeszła poprawka opozycji, która domagała się zwrotu na poziomie …120 zł. Rząd podwyższeniu limitów się sprzeciwił, ale nie wykluczył, że w przyszłości może to nastąpić.

wk14 listopada 2018, 12:43
Ustawa przewiduje wzrost wydatków z obecnych 860 mln zł na 1 mld 180 mln zł. Dzięki temu będzie możliwe zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na jeden hektar na 1 hektar upraw rolnych z 86 do 100 litrów oraz wprowadzenie limitu zużycia oleju napędowego w wysokości 30 litrów do jednej dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) w przypadku prowadzenia przez rolnika hodowli bydła.

Podczas debaty zwracano jednak uwagę, że zaproponowany przez rząd wzrost wydatków może być niewystarczający w związku z rosnącymi cenami paliwa oraz innych środków niezbędnych do produkcji rolnej. Podkreślono również, że rzeczywiste zużycie paliwa rolniczego jest większe niż proponowane przez rząd 100 litrów na hektar. Dlatego zdaniem opozycji limit wzrostu powinien wzrosnąć do 120 litrów.

– Ta poprawka Platformy Obywatelskiej jest realna, rzeczywista, praktyczna, jest ukłonem w stronę rolnika. To obniżenie jego kosztów produkcji, a dla nas tańsza żywność - argumentował poseł Zbigniew Ajchler z PO.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przyznał, że trudno jest ustalić, jakie jest faktyczne zużycie paliwa w każdym gospodarstwie a zdaniem naukowców może się ono wahać od 80 do 130 litrów na hektar. Ale jego zdaniem wprowadzenie dokładnego systemu oceny jakie jest faktyczne zużycie w każdym gospodarstwie oznaczałoby potrzebę zbudowania skomplikowanego mechanizmu administracyjnego. Tymczasem zdaniem rządu zaletą obecnego systemu jest prostota rozliczania faktur przez rolników.

– Dlatego jestem absolutnie przekonany, że ten mechanizm, prosty, skuteczny, uśredniający zużycie paliwa w gospodarstwach, wprowadzający dodatkową kategorię dla dużych gospodarstw, przede wszystkim ważną dla dużych gospodarstw produkujących bydło, jest mechanizmem bardzo dobrze pomagającym rolnikom – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Poprawka wprowadzająca limit zużycia paliwa na poziomie 120 l/ha została odrzucona, ale tylko …trzema głosami. Za jej przyjęciem opowiedziało się 205 posłów, a przeciwko 208. Jedna osoba się wstrzymała od głosu.

Ale zdaniem ministerstwa rolnictwa w przyszłości niczego nie można wykluczyć- nawet zwrotu na poziomie 120 l/ha.

– To, w jaki sposób w kolejnych latach będziemy ten mechanizm zwiększać, poprawiać, korygować, to jest sprawa otwarta i to będzie decyzja Wysokiej Izby. W tym roku jest to działanie bardzo oczekiwane przez rolników - powiedział J. K. Ardanowski.

Ostatecznie projekt ustawy został przyjęty w wersji zaproponowanej przez rząd. Zagłosowało za nim 418 posłów, nikt nie był przeciwny, a 4 posłów wstrzymało się od głosu.  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)