StoryEditor

20-lecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Wielkopolska Izba Rolnicza świętuje dziś 20-lecie swojego odrodzenia w wolnej Polsce. W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się uroczysta gala z udziałem wielkopolskich samorządowców i wielu zaproszonych gości.
14.12.2016., 11:12h

Dzisiejsza gala w wypełnionej po brzegi Sali Ziemi jest podsumowaniem całego roku obchodów 120 – lecia powstania izb rolniczych na terenie Wielkopolski oraz 20-lecia odrodzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w wolnej Polsce. Przypomnijmy, że w ciągu całego 2016 roku w wielkopolskich subregionach odbywały się lokalne uroczystości jubileuszowe, połączone z konferencjami i prelekcjami oraz Mszami Św. odprawianymi w intencji rolniczych samorządowców.

Do Poznania, oprócz członków i sympatyków WIelkopolskiej Izby Rolniczej, przyjechało dziś także wielu gości z izb rolniczych z pozostałych województw. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych władz w osobach m. in. wicemarszałka Województwa WIelkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk.

Gospodarzami gali w Sali Ziemi są prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz honorowy prezes WIR Józef Waligóra.

Podczas spotkania przypomniany zostanie rys historyczny wielkopolskiego samorządu rolniczego, a najbardziej zasłużeni działacze WIR otrzymają jubileuszowe odznaczenia. W programie uroczystości znalazły się także występy artystyczne lokalnych zespołów folklorystycznych oraz wspólna, jubileuszowa biesiada.

Warto dodać, że pierwsze wybory do poznańskiej izby rolniczej, jeszcze w czasie trwania zaboru pruskiego odbyły się w 1895 r. Do izby weszło wówczas trzech Polaków, na więcej nie pozwalał zaborca. Po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, 13 stycznia 1919 r., pierwszym prezesem  samorządu rolnego w Wielkopolsce został dr Aleksander hr. Szembek. W okresie międzywojennym Wielkopolska Izba Rolnicza mieściła się budynku przy ul. Mickiewicza w Poznaniu (Dom Chłopa). Była wyposażona w szerokie kompetencje, w tym prowadziła 17 szkół rolniczych, hodowlę rośli i zwierząt. W 1946 r. majątek izb rolniczych w kraju upaństwowiono.

Odrodzenie izb nastąpiło w 1995 r., wraz z uchwaleniem ustawy i izbach rolniczych – a pierwsze wybory miały miejsce 2 czerwca 1996 r. (do izb wielkopolskiej i bielsko-podlaskiej).  
Podczas dzisiejszego jubileuszu 120 lecia utworzenia i 20 lat reaktywacji samorządu rolniczego w Wielkopolsce, WIR nagrodziła najbardziej zasłużone osoby medalami pamiątkowymi, w tym Medalionem hr. Szembeka. Okolicznościowy medal otrzymała także nasza redakcja, które wydarzenie jubileuszu objęła patronatem prasowym.   bcz, pł

Fot. Bujoczek, Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 23:02