StoryEditor

70% dopłat w formie zaliczek– wiemy już na które płatności!

Jest rozporządzenie w sprawie 70% zaliczek dopłat bezpośrednich! Ich wypłata powinna się rozpocząć 17 października i skończyć się 1 grudnia obiecuje resort rolnictwa. Na polską wieś trafi w ten sposób 2,4 mld euro.
25.08.2017., 14:08h
Zgodnie z przepisami w przypadku wystąpienia okoliczności, które mogą powodować trudności finansowe lub pogorszenie sytuacja finansowej rolników, zwłaszcza jeżeli okoliczności mają charakter nadzwyczajny lub są działaniem siły wyższej rząd może określić wielkość zaliczek na dopłaty bezpośrednie oraz termin ich wypłaty.  Zdaniem resortu rolnictwa taka sytuacja ma miejsce obecnie na polskiej wsi.

Jest źle...

- W I połowie 2017 r. znaczna część gospodarstw rolnych w Polsce doświadczyła trudności ekonomicznych, w szczególności w związku z wystąpieniem przymrozków wiosennych, suszy oraz zagrożeń epizootycznych, które w istotny sposób wpłynęły na pogorszenie zdolności gospodarstw do realizacji zobowiązań – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia. Zdaniem rządu taka sytuacja w pełni uzasadnia wprowadzenie zaliczek dopłat bezpośrednich.

Wyjątek od zasady

Generalnie unijne przepisy mówią, że rządy państw członkowskich mogą miedzy 16 października, a 1 grudnia wypłacić zaliczki dopłat w wysokości 50%. Tylko w sytuacjach nadzwyczajnych Komisja Europejska może zgodzić się na zmianę tego prawa. Tak się stało w tym roku. Bruksela skorzystała z tej możliwości wskazując na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza uporczywą suszę, która spowodowała poważne problemy finansowe farmerów w:
  • Belgii,
  • Czechach,
  • Hiszpanii,
  • we Włoszech,
  • na Litwie,
  • Łotwie,
  • na Węgrzech,
  • Portugalii,
  • Finlandii
  • i Polsce.

Komisja Europejska stwierdziła, że sytuacja ma wyjątkowy charakter, a wymienione państwa mogą wypłacić rolnikom do 70% zaliczek dopłat bezpośrednich. Taka możliwość istnieje już od 16 października.

Z przesłanego właśnie do konsultacji społecznych rozporządzenia wynika, że polski rząd zamierza skorzystać z tej możliwości w celu poprawienia płynności finansowej gospodarstw rolnych położonych na terytorium całego kraju. Uwzględniony przy tym możliwości ich prefinansowania z budżetu państwa ostatecznie finansowanych z budżetu unijnego.

Zaliczki będą więc wypłacane za:
  1. jednolitą płatność obszarową,
  2. płatność za zazielenienie,
  3. płatność dla młodych rolników,
  4. płatność dodatkowa,
  5. płatność do krów,
  6. płatność do bydła,
  7. płatność do krów,
  8. płatność do owiec,
  9. płatność do roślin pastewnych,
  10. płatność do roślin strączkowych na ziarno,
  11. płatność do buraków cukrowych,
  12. płatność do ziemniaków skrobiowych,
  13. płatność do pomidorów,
  14. płatność do truskawek,
  15. płatność do chmielu,
  16. płatność do lnu,
  17. płatność do konopi włóknistych,
  18. płatność do małych gospodarstw,
  19. płatność niezwiązane do tytoniu.

Zaliczki będą wypłacane wyłączenie w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2017 r. Wypłata zaliczek pochłonie 2,4 mld euro.   wk

Fot. Sierszeńska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 07:03