Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

90 mln zł na Koła Gospodyń

Obrazek

Ponad 1050 kół gospodyń wiejskich uczestniczy w procesie rejestracji, który przewiduje nowa ustawa uchwalona niedawno przez Sejm. Prawo i Sprawiedliwość obiecało każdemu kołu 3 tys. zł wsparcia. Na ten cel państwo przeznaczy 90 mln zł. 

wk17 grudnia 2018, 18:54
Sejm zajął się sprawą nowych przepisów dotyczących działalności i rejestracji kół gospodyń wiejskich, gdyż zdaniem resortu rolnictwa w kraju trwa kampania dezinformacji prowadzona przez polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy zdaniem ministra Ardanowskiego mają podobno przekonywać koła, że jeżeli zarejestrują się pod rządami nowej ustawy, to będą płaciły podatki.   

Nowe przepisy

Zgodnie z nowymi przepisami koło może zostać założone przez 10 osób i musi być wpisane do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ustawa nadaje kołom osobowość prawną, co pozwoli im korzystać z różnego rodzaju form wsparcia, np. w postaci środków unijnych czy dotacji celowych z budżetu państwa. 

Realizacja obietnic wyborczych

Prawo i Sprawiedliwość obiecało kołom gospodyń wiejskich po 3 tys. zł wsparcia na start dla każdego koła, a dla największych nawet 5 tys. zł. Do tego mają dojść ulgi podatkowe i uproszczona księgowość. Koła otrzymają także bezpłatną pomoc prawną w gminie bądź w powiatowym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Opiekun będzie pomagał w sprawach formalnych. Proces rejestrowania kół odbywa się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 - Według danych z wczoraj 458 istniejących kół gospodyń wiejskich zgłosiło się do rejestracji. I to, co szczególnie ważne: w miejscowościach, gdzie do tej pory kół nie było, powstało 600 nowych kół, które zgłosiły się do rejestracji. A więc 1058 kół uczestniczy w tej chwili w procesie rejestracji. To pokazuje, że ci wszyscy, którzy mówili, że to jest humbug, że to jest coś sztucznego, tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość na potrzeby wyborów, nie mieli racji. Jest duże zapotrzebowanie - zapewniał w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Szef resortu rolnictwa zapewnił również, że ustawa sankcjonuje cały już istniejący system kół gospodyń wiejskich. Koła istniejące do tej pory, powstałe pod rządami poprzedniej ustawy, mogą dalej istnieć.

 - Jeżeli w jednej wsi występowały do tej pory różne koła gospodyń wiejskich, to na zasadzie praw nabytych mogą one również funkcjonować w takiej liczbie, w jakiej funkcjonowały, czyli będzie ich tyle, ile jest, ile będzie chciało zarejestrować się pod rządami nowej ustawy - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

Problem z bankami

Ale resort rolnictwa przyznał, że podczas wdrażania nowej ustawy pojawił się niespodziewany problem. Mianowicie okazało się, że niektóre banki traktują działalność kół gospodyń jako działalność gospodarczą i oczekują za prowadzenie konta opłaty miesięcznej.

 - To jest jakieś nieporozumienie. Jest to organizacja społeczna działająca na rzecz społeczności lokalnych i jako taka powinna korzystać z bezpłatnego prowadzenia konta. Ja tę sprawę zasygnalizuję Ministerstwu Finansów – zresztą jestem przekonany, że pani minister Czerwińska już o tym doskonale wie – po to, żeby również wyjaśnić te wątpliwości zgłaszane ze strony banków - obiecał minister rolnictwa J. K. Ardanowski. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)