StoryEditor

Agro Show w Bednarach rośnie w siłę - fotorelacja!

Cieszymy się, że największa plenerowa wystawa w Europie ciągle się rozwija. Z roku na rok mamy więcej firm, a ich oferta obejmuje coraz więcej różnego rodzaju sprzętu – powiedział w pierwszym dniu wystawy Wojciech Bury, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, która od 1999 roku organizuje targi Agro Show. Izba zrzesza już niemal 200 reprezentantów branży.
28.09.2023., 12:09h

Prawie 700 wystawców na Agro Show

– To już 24. edycja wystawy. W 1999 r. zaczynaliśmy od 100 firm, a dziś mamy dokładnie 694 wystawców. To prawie o 60 firm więcej niż przed rokiem. To cieszy, że mimo nieciekawej sytuacji na rynku, firmy chcą się tu pokazać – dodał Michał Spaczyński, wiceprezes Izby. Największy przyrost nowych wystawców odnotowano wśród małych i średnich firm. Sporą grupę zagranicznych wystawców stanowią firmy z Chin i Ukrainy, które reprezentowało odpowiednio 20 i 17 przedsiębiorstw. Łącznie w Bednarach swoje produkty pokazuje 98 firm z zagranicy.

Odwiedzający tegoroczną edycję Agro Show mogli przebierać wśród nowości. Ulepszoną wersją siewnika Aquilla zaskoczyła firma Agro-Masz.
Z nową ofertą ciągników średniej mocy prezentowała się firma Korbanek.
  Claas pokazała swój największy traktor Xerion o mocy ponad 650 KM.
– Bardzo zaskoczyła nas w pewnym sensie ekspansja chińskich firm na nasz rynek. Dziś mają jeszcze małe stoiska, głównie w namiocie, ale niedługo te stoiska pewnie będą większe. To świadczy o tym, jak bardzo interesują się naszym rynkiem – podkreśla Spaczyński.

15 maszyn w pracy - pokazy maszyn polowych

W tym roku ponownie pokazy pracy skupione były wokół rolnictwa precyzyjnego, czyli prezentacji rozsiewaczy nawozów i wapna oraz opryskiwaczy. Szczególnie widowiskowy był pokaz punktowego oprysku chwastów. Nie zabrakło też pokazów pracy autonomicznej robotów polowych i dronów.

Zgrabiarka taśmowa Samasz MRG 2-900 o szerokości roboczej maks. 9,8 m ma własny układ hydrauliczny i obsługiwana jest z poziomu sterownika zamontowanego w kabinie ciągnika.
Bezzałogowy ciągnik rolniczy AgBot 5.115T holenderskiej firmy AgXeed, tegoroczna premiera w ofercie firmy Agrihandler, ma silnik spalinowy o mocy 156 KM, przekazywanej na elektrycznie napędzany układ jezdny i WOM.
W Bednarach jak zwykle było na czym zawiesić oko, a na kolejnych zdjęciach prezentujemy wybrane tegoroczne nowości. Pierwszego dnia targów (dokładnie w dniu zamknięcia tego wydania) nie brakowało także atrakcji dla młodych adeptów rolnictwa, którzy w grupach szkolnych licznie przybyli na wystawę, m.in. po to, by dopingować swoich reprezentantów, biorących udział w konkursie dla młodych mechaników.

Czujnik HarvestLab 3000, montowany m.in. w kombajnach S780, pozwala na precyzyjną analizę jakości plonów i ich monitorowanie podczas zbioru.
Prasy Kuhn z serii VB 3200 to propozycja dla rolników i usługodawców działających na dużą skalę. Prasy te zapewniają o 10% większą wydajność i gęstość bel w porównaniu z obecnymi modelami VB 3160 i VB 3190.
Ukraiński producent Siva Agro pokazała 3-metrowy siewnik do siewu bezpośredniego, do współpracy z ciągnikiem o mocy 80 KM.
Na stoiskach wystawców oprócz gigantycznych maszyn z silnikami powyżej 600 KM i opryskiwaczy z 50-metrową belką, dostrzegliśmy większą niż w ubiegłym roku ofertę pielników i innych maszyn do gospodarstw ekologicznych.

Stoisko marki Krukowiak zdobił samojezdny opryskiwacz Herkules trzeciej generacji. Dostępny z silnikiem o mocy 225 KM, zbiornikiem 4 lub 5 tys. litrów i belką opryskową 18–30 m.
Jedną z nowości Unii jest rozrzutnik Tytan 24 ze sterowaniem ISOBUS, połączonym z nawigacją GPS i systemem zmiennego dawkowania, dynamicznym systemem ważącym oraz nowym uniwersalnym adapterem poziomo-tarczowym, o szerokości roboczej do 24 m.
Brona wirnikowa BWS marki Agro-Tom o szerokości 3 m waży 2000 kg i do współpracy wymaga ciągnika o mocy minimum 150 KM.
Warto podkreślić, że PIGMiUR aktywnie rozwija projekty edukacyjne, szczególnie w zakresie umiejętności praktycznych w rolnictwie. Oprócz organizacji konkursów umiejętności PIGMiUR angażuje się w opracowywanie podręczników dla szkół rolniczych.

Szczegółowe informacje o 24. edycji Agro Show przekazywali przedstawiciele PIGMiUR (od lewej) dyrektor ds. rozwoju Leszek Weremczuk, prezes Wojciech Bury i wiceprezes Michał Spaczyński.
Nowe kierownictwo Izby ma mnóstwo ambitnych planów, także w zakresie rozwoju wystawy, dlatego przyszłoroczna jubileuszowa 25. edycja zapowiada się jeszcze bardziej imponująco.


Stałym punktem targów w Bednarach są pokazy pracy maszyn do rolnictwa precyzyjnego.
Fot: Gębski, Sierszeńska, Konieczka, Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:55