StoryEditor

Agrounia zapowiada ogromny paraliż dróg. Protest już w następnym tygodniu

AgroUnia zapowiada dwudniową blokadę dróg k. Piotrkowa Trybunalskiego, która ma rozpocząć się 4 sierpnia. W ten sposób rolnicy chcą zaprotestować przeciwko nieudolnemu zwalczaniu ASF przez rząd. Na ulice ma wyjechać ok. 150 ciągników. Oznacza to bardzo duże utrudnienia dla kierowców. 
30.07.2021., 12:07h

AgroUnia zapowiada kolejny protest. Tym razem rolnicy zamierzają zablokować drogę krajową nr 12 w miejscowości Rękoraj pod Piotrkowem Trybunalskim (woj. łódzkie). Manifestacja rozpocznie się w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 8.00 rano.

Na specjalnie zorganizowanej dziś w Warszawie konferencji Michał Kołodziejczak poinformował, że jeśli tego dnia nie będzie odpowiedzi ze strony rządu, w czwartek rolnicy zablokują rondo przy skrzyżowaniu autostrady A2 z drogą S8 pod Piotrkowem. Węzeł ten jest ważnym miejscem na mapie komunikacyjnej Polski. Mają ich wesprzeć działacze z branżowych związków zawodowych oraz firmy przewożące świnie. Zgromadzenie już zostało zgłoszone do władz gminy i będzie odbywać się legalnie. Ma wziąć w nim udział ok. 150 gospodarzy i tyle samo ciągników.

ASF zarzyna hodowlę trzody chlewnej

Blokada dróg w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ma zwrócić uwagę rządzących na katastrofalną sytuację producentów trzody chlewnej, zwłaszcza tych ze strefy ASF. Miejsce protestu zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to rejon o wysokiej koncentracji produkcji trzody chlewnej. A choroba atakuje świnie w rekordowym tempie w całej Polsce. Kilka dni temu inspekcja weterynaryjna potwierdziła 36. ognisko ASF w tym roku! Niestety, przez ponad 7 lat kolejni ministrowie rolnictwa nie poradzili sobie ze zwalczaniem wirusa i dziś efekt jest taki, że ASF pustoszy polskie chlewnie.

- Sytuacja polskiego rolnictwa jest coraz gorsza. Każdego dnia upadają kolejne gospodarstwa, każdego dnia zamyka się ok. 250 hodowli świń. A rząd nie robi nic, mimo że ASF idzie przez kraj jak walec. Dlatego podejmujemy kolejne działania – wyjaśniał Kołodziejczak.

Dodał, że rolnicy czują się oszukani nie tylko przez premiera i ministra rolnictwa, ale także przez posłów PiS.

- Przypomnę tylko, że w ubiegłym tygodniu do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał poseł Antoni Macierewicz, który zapewnił hodowców świń, że  za tydzień wróci do nich konkretnymi rozwiązaniami, które poprawią ich sytuację. Nie wrócił, znów nas okłamał – powiedział Kołodziejczak.

Zaznaczył, że rolnicy z obszarów ASF nie mają gdzie i jak sprzedać swoich świń. A nawet jak znajdzie się kupiec, to oferuje dużo niższą cenę - nawet 1,50 zł/kg mniej.

- Rząd przygląda się, jak wielkie korporacje wpuszczają w niewolę polskich rolników. Rolnicy zmuszani są do przechodzenia na bardzo szkodliwe dla nich kontrakty. Wyrzucana jest z Polski hodowla, szczególnie zarodowa świń – ocenił.

„Morawiecki ma krew na rękach”

Kołodziejczak zaznaczył, że wielu rolników znalazło się w sytuacji krytycznej, a część z nich targnęła się na swoje życie.

-  Premier Mateusz Morawiecki ze swoim nieudolnym rządem mają krew na rękach. Przez brak działań rządu ludzie popełniają dzisiaj samobójstwa. Chętnie zabiorę premiera w takie miejsce, gdzie jeden lub drugi gospodarz targnął się na życie – powiedział lider AgroUnii.

I podkreślił, że AgroUnia zrobi wszystko, by odbić polską wieś PiS-owi.  

 Ciągniki znów pojadą na Warszawę?

AgroUnia nie wyklucza, że w najbliższym czasie ruszą traktory na Warszawę. Prace administracyjne, aby uzyskać pozwolenie na przemieszczenie się ciągników do stolicy już trwają. Chodzi o to, jak tłumaczył Kołodziejczak, by cała Polska zobaczyła, co się dzieje z polską wsią i by w sklepach była polska i zdrowa żywność.

Wcześniej w ostatnich tygodniach odbyły się blokady dróg pod Piotrkowem Trybunalskim i protesty na Helu, o czym informowaliśmy w naszych artykułach. Rolnicy 20 lipca zablokowali ciągnikami drogi, aby wyrazić swój sprzeciw w sprawie nieudolnej walki rządu z ASF.

Z kolei w dniu 24 lipca protestujący blokowali drogę na Hel, aby wyrazić solidarność z rybakami, których pozbawiono licencji na połów dorsza, nie oferując zadośćuczynienia z tego tytułu.

Kamila Szałaj

   
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 17:27