Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Apel do komisarza Wojciechowskiego: Te przepisy grożą utratą zysków przez polskich rolników

Polskie organizacje rolnicze apelują do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących dopuszczalnych terminów stosowania nawozów azotowych. Ich zdaniem obecne przepisy są nieracjonalne i grożą utratą zysków rolników.

wk23 stycznia 2020, 08:19
Chodzi o przepisy Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. związane z obowiązującym w Polsce „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu”, który został przyjęty zgodnie z obowiązującą Dyrektywą 91/676/EWG, zwaną dyrektywą azotanową.

Daty stosowania nawozów azotowych powinny być elastyczne

Apel w tej sprawie został wystosowany przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który zauważył, że stosowanie nawozów azotowych w Polsce tylko między 1 marca a 31 października w zasadniczy sposób utrudnia osiąganie przez producentów celów produkcyjnych i ekologicznych. Zdaniem rolników to nie daty zapisane w przepisach powinny decydować o ich zastosowaniu a sprzyjająca pogoda.

- Z uwagi na zmieniający się klimat, w wielu rejonach Polski, już w połowie lutego, ze względu na właściwe warunki agrotechniczne, wskazane jest zastosowanie nawozu azotowego, tymczasem przepis zakazujący tej praktyki przed 1 marca powoduje, że rolnicy tracą cenny czas i wodę z gleby, która spełnia kluczową rolę w prawidłowym przyswojeniu tego składnika przez rośliny, co może mieć nie tylko niekorzystne skutki produkcyjne ale także ekologiczne - czytamy w apelu podpisanym przez Stanisława Kacperczyka, prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Zdaniem PZPRZ również jesienny termin powinien, z podobnych względów zostać wyeliminowany z przepisów. W ostatnich latach jesteśmy bowiem często świadkami braku wilgoci w glebie także jesienią, a to uniemożliwia terminowe zastosowanie nawozów mineralnych, naturalnych, płynnych i stałych. Dlatego wymieniona data (31 październik) powinna także zostać usunięta z przepisów. Najlepiej byłoby uzależnić możliwość stosowanie nawozów naturalnych na gruntach ornych, uprawach trwałych i użytkach zielonych brakiem zamarzniętej gleby i okrywy śniegowej.

Ministerstwo rolnictwa wysłało list do Brukseli

- Z zadowoleniem przyjęliśmy ostatnią deklarację wiceministra Ryszarda Kamińskiego złożoną kilka dni temu podczas poznańskich targów Polagra - Premiery 2020, że ministerstwo rolnictwa będzie także interweniować w tej sprawie w Komisji Europejskiej. Wspólny polski głos powinien być mocno słyszalny w Brukseli. Nie można udawać, że nic się nie dzieje. Zmiany klimatu stają się faktem i  urzędnicy nie mogą wprowadzać przepisów, które są niemożliwe do zrealizowania - powiedział  Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
    
Wcześniej podobny apel został wystosowany do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Tymczasem MRiRW poinformowało, że wysłało do komisarza Janusza Wojciechowskiego oficjalny wniosek o zmianę zasad stosowania nawozów azotowych w tym roku. wk

Fot. Komisja Europejska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)