Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

J. K. Ardanowski: Takiej sytuacji, gdzie komisarz rolny jest tak znienawidzony przez rolników, jeszcze nie było

O Zielonym Ładzie, o tym, czy powinniśmy zmodyfikować jego założenia a może całkowicie je odrzucić, rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Ardanowskim, byłym szefem resortu rolnictwa, obecnie Przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podczas Kongresu Polska Wieś XXI w Warszawie.

Dominika Mulak28 kwietnia 2022, 17:21
Wojna w Ukrainie przewartościowała wiele poglądów, zwłaszcza tych dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu. Sam Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa i obecnie Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, bardzo mocno krytykuje ostatnio presję jaką wywiera Komisja Europejska na krajach członkowskich UE, dotyczącą narzucania rozwiązań, które jego zdaniem, z nikim nie były konsultowane.

- Janusz Wojciechowski mówi, że ministrowie rolnictwa nie protestowali przeciwko Zielonemu Ładowi. Przepraszam, na którym etapie? Skoro Komisja w grudniu 2019 roku ni z gruszki ni z pietruszki ogłosiła jakiś mało sprecyzowany, taki pewien ideowy program, że trzeba w większym stopniu chronić przyrodę. Jeżeli kogokolwiek by zapytano, czy chce żeby przyroda była ładniejsza i świat lepszy, to czy jest szansa, że ktoś by w ogóle zaprotestował? - poddał w wątpliwość Ardanowski na Kongresie Polska Wieś XXI w Warszawie w rozmowie z red. naczelnym "top agrar Polska" Karolem Bujoczkiem.

Dzisiaj w obliczu wojny, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, odpowiedzialność za wdrażanie Zielonego Ładu, kształt krajowych planów strategicznych, przerzuca się na kraje członkowskie.

- To jest właśnie element pewnej hipokryzji ze strony Komisji Europejskiej. My tylko stworzyliśmy ogólne ramy, ładne, takie bardzo szlachetne a już teraz jak to wykonać to mają zrobić kraje członkowskie. To jest mówiąc wprost obsmarowanie pleców każdemu kolejnemu ministrowi rolnictwa w krajach członkowskich - powiedział były szef resortu rolnictwa. 

- Krajowe plany strategiczne, których kolejne wersje leżą na stole, teraz poprawiane jeszcze pod dyktando Komisji Europejskiej, nie spełnią pokładanych celów KE i jednocześnie działań, które mają rolnictwo wzmacniać - dodał. Jak podkreślił Ardanowski, sami rolnicy, którzy powinni być zwolennikami Zielonego Ładu, go nie rozumieją, nie popierają.

- Oficjalne stanowisko COPA-COGECA, która zrzesza rolników, mówi wyraźnie, że Zielony Ład trzeba napisać na nowo. Z resztą opinie wielu organizacji rolniczych, w tym również polskich, nie pozostawia suchej nitki na tym programie. Takiej sytuacji, gdzie komisarz rolny, który powinien mieć absolutne wsparcie rolników europejskich a jest przez nich znienawidzony, jeszcze nie było - dodał.

Janusz Wojciechowski odpiera, że część pomysłów związanych z Zielonym Ładem jest autorstwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Czy to prawda? O swoim konflikcie z komisarzem rolnym i nie tylko, były szef resortu rolnictwa mówi w dalszej części wywiadu. Zachęcam do oglądania!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)