StoryEditor

Aukcja Pride of Poland: Sprzedano 10 koni, zysk – 1 mln 587 tys. euro

Miniony weekend minął w Janowie Podlaskim pod znakiem Święta Koni Arabskich. Podczas towarzyszącej mu 51. Aukcji Pride of Poland padł rekord. Klacz Perfinka została wylicytowana za 1 mln 250 tys. euro.
10.08.2020., 16:08h
Jak informuje resort rolnictwa, 9-letniej klacz Perfinka trafi do kupca w Arabii Saudyjskiej. Ten rekordowy wynik aukcyjny skomentował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski:

– Uzyskaliśmy wynik bardzo satysfakcjonujący, lepszy niż w zeszłym roku. To był przede wszystkim sukces organizacyjny, że to wszystko udało się przeprowadzić, co w czasach pandemii nie jest takie oczywiste – mówił szef MRiRW.

Minister Ardanowski podkreślił, że sukces 51. aukcji Pride of Poland wskazuje, że czas przekonania niektórych hodowców, kupców na świecie, ze hodowla koni w Polsce jest w złej sytuacji mamy już za sobą.

– Wydaje mi się, że musimy o wiele bardziej otworzyć się na dzierżawy koni, bo ta klacz, która uzyskała najwyższą cenę, jeszcze dwa lata temu była wyceniana bardzo nisko, a przecież nic się nie zmieniło w jej pokroju, zachowaniu, ruchach. To wydzierżawienie do ważnego hodowcy w USA, wygrywane czempionaty za oceanem, promocja tego konia sprawiły, że uzyskała rewelacyjną, absolutnie przez nikogo nie spodziewaną wysokość 1 mln 250 tys. euro. To już są rekordy, jakie były kilka lat temu – stwierdził minister Ardanowski.

Podczas 51. aukcji Pride of Poland sprzedano 10 koni za łączną kwotę 1 mln 587 tys. euro.

Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk zwrócił uwagę, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią, m.in. w podróżowaniu, kupców na aukcji było mniej, ale sprawdziły się wprowadzone ułatwienia, czyli transmisja w internecie i możliwość licytowania przez telefon.

Oprócz aukcji Pride of Poland odbył się również 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, podczas którego zaprezentowano blisko 140 koni z państwowych stadnin i hodowli prywatnych.

Dziś w Janowie Podlaskim odbywa się Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 23 konie – 19 klaczy i cztery ogiery.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. MRiRW
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:21