StoryEditor

Awantura w Sejmie o szkody łowieckie

W Sejmie awantura o szacownie szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. Wszystko przez rządową propozycję, aby zajęły się tym Lasy Państwowe. Problem w tym, że leśnicy te nie chcą o tym słyszeć. Posłowie skierowali projekt do dalszych prac w podkomisji.
14.12.2016., 12:12h

Na posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa przyszło dzisiaj kilkudziesięciu umundurowanych leśników, którzy aktywnie wzięli udział w dyskusji nad rządowym projektem ustawy o Lasach Państwowych.

Początkowo rząd planował, aby szacowaniem szkód zajęli się wojewodowie, a w ich imieniu rzeczoznawcy, a wypłatami Fundusz Odszkodowawczy. Ale dość niespodziewanie wejście w życie w tego rozwiązania przesunięto najpierw o rok, a potem zaproponowano nowelizację ustawy o Lasach Państwowych. W niej znalazł się zapis, że odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne (dziki, łosie, jelenie, daniel, sarny) są po stronie właśnie Lasów Państwowych.

Na Lasy Państwowe nałożono obowiązek wypłacania odszkodowań łowieckich w zakresie w jakim obecnie obciążają one budżet państwa. Jednocześnie zlikwidowany ma być Fundusz Odszkodowawczy. A to w praktyce oznacza, że wypłaty te realizowałyby Lasy Państwowe z własnych środków. Co prawda dzierżawcy obwodów łowieckich mieliby wpłacać Lasom na poczet rekompensat zryczałtowane kwoty, ale nie wystarczą one na zaspokojenie roszczeń poszkodowanych rolników.  Co więcej, projektodawca nie przewidział ...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:37