Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie jazda kombajnem po drodze publicznej w otoczeniu aut pilotujących?

Obrazek

Z wnioskiem o zmianę przepisów w zakresie zmian uregulowania prawnego przejazdów drogami publicznymi maszyn rolniczych (np. kombajnów zbożowych) do ministra infrastruktury zwrócił się zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Znamy szczegóły tego pisma.

Karol Pomeranek22 października 2022, 06:00
Jak czytamy w uzasadnieniu, obecnie kombajny do zbioru zbóż, rzepaku, kukurydzy czy roślin strączkowych, które trafiają na nasz rynek znacznie przekraczają dozwoloną szerokość (3 m) nawet wtedy, kiedy mają zdemontowany i umieszczony na wózku ciągnionym za kombajnem zespół żniwny Jest to dla rolników i właścicieli tych maszyn problematyczne, bowiem - zgodnie z obowiązującym prawem -  poruszanie się takim sprzętem po drogach publicznych jest niezgodne z przepisami.
W związku z powyższym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z wnioskiem do szefa resortu infrastruktury o rozważenie możliwości stworzenia podstaw prawnych umożliwiających poruszanie się kombajnem w otoczeniu pojazdów pilotujących, wyposażonych w oświetlenie ostrzegawcze (migające światła żółte). 

– Takie oznakowanie pozwoliłoby na zachowanie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg oraz umożliwiały rolnikowi bezpieczne poruszanie się kombajnem bez konieczności odpinania hederu (gdy w warunkach polowych nie ma takiej możliwości) – piszą przedstawiciele zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)