StoryEditor

Wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową. Czy to pomoże w walce ze szwankującą aplikacją?

O ponad dwa tygodnie Ministerstwo Rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych. Rolnicy będą mieli czas na zgłoszenie szkód przez aplikację suszową do 31 października 2022 roku.
14.10.2022., 11:10h

Aplikacja suszowa wciąż zawodzi. Rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku 

Zmiana przepisów jest spowodowana prośbami rolników, którzy podkreślają, że aplikacja co chwilę się zawiesza, a zgłoszenia dotyczące większej liczby działek trwa bardzo długo. 
 
– Wysłałem wniosek po kilku dniach nieudanych prób. System cały czas się zawiesza. Zresztą w naszym powiecie pracownicy ODR-u, którzy pomagają wypełniać wnioski starszym rolnikom są w stanie wysłać nie więcej niż trzy zgłoszenia dziennie, bo tak wolno chodzi system – mówił nam jeden z rolników z woj. wielkopolskiego.

Przypominamy, że problemy z aplikacją suszową występują od momentu jej uruchomienia, czyli od 28 lipca. 

KRIR alarmowała o problemach

O przedłużenie terminu o 1,5 miesiąca do 30 listopada apelowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych.

– W ostatnim czasie występuje znaczne ograniczenie funkcjonalności aplikacji – szczególnie w godzinach między 10:00 a 15:00 – zauważa Wiktor Szmulewicz, szef samorządu rolniczego. – Wynika to z faktu, że w tym czasie pracuje większość placówek doradczych, wspomagających rolników w poprawnym wypełnianiu wniosków. W związku z powyższym opracowanie wniosku dla średniego gospodarstwa o powierzchni ok. 20 ha wraz z produkcją zwierzęcą trwa nawet do 2 h. Kwestia ta powoduje znaczące ograniczenie ilości udzielonego rolnikom wsparcia przez doradców, powodując tym samym, że nie wszyscy zainteresowani będą mogli złożyć wniosek w terminie wyznaczonym do 15 października – argumentował.

Ostatecznie resort rolnictwa dał rolnikom dwa tygodnie więcej na złożenie wniosku. 

Krok po kroku: gdy nie działa aplikacja suszowa

Jeśli rolnik ma problem ze złożeniem wniosku z uwagi na niepoprawne działanie aplikacji, może się zgłosić do administratora aplikacji, którym jest Centralny Ośrodek Informatyki. Jak informuje nas ministerstwo, Ośrodek usuwa problemy systemowe.

By zgłosić  problem z aplikacją suszową można skierować zapytanie pod adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podaniem danych:
  • screen (co jest widoczne) z aplikacji po zalogowaniu
  • numer identyfikujący producenta rolnego
– Powyższe informacje pomagają zidentyfikować utrudnienie i bezzwłocznie rozwiązać problem – informuje resort rolnictwa. 

Nawet 10 tys. zł dostaną rolnicy poszkodowani przez niekorzystne warunki atmosferyczne

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pracuje nad uruchomieniem pomocy finansowej dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej, w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

  • Resort proponuje, aby pomoc była udzielana w wysokości 10 tys. zł w przypadku gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.
  • 5 tys. zł otrzymaliby rolnicy, u których szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
  • W przypadku, gdy ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 450 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy będzie stosowany się współczynnik korygujący.
ksz/kp
Fot. Envato Elements
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 14:41