Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Zadbaj o swoją maszynę. Dlaczego fachowa kontrola kombajnu po żniwach jest konieczna?

Pomimo zakończenia prac polowych w bieżącym roku i odstawieniu na krótki czas maszyn uprawowych, należy pamiętać o utrzymaniu ich w dobrym stanie technicznym. Niezależnie od ich przeznaczenia i czasu, w którym znowu zostaną wykorzystane, konieczna jest fachowa diagnostyka maszyn oraz ich odpowiednia konserwacja. Dzięki temu sprzęt rolniczy będzie sprawdzał się w pracy na gospodarstwie przez wiele kolejnych lat, a my unikniemy kosztownych, nieprzewidzianych remontów, wynikających z zaniedbań.

17 listopada 2021, 10:21

Producenci kombajnów oraz sieczkarni w swojej ofercie posiadają kompleksową kontrolę pożniwną, pozwalającą zredukować ryzyko awarii i związane z nią przerwy w funkcjonowaniu maszyny podczas kolejnych zbiorów. Jest to niezwykle ważnie, nie tylko ze względu na straty finansowe, ale także z uwagi na konieczność utrzymania rytmu pracy, który jest szczególnie istotny w dużych i średnich gospodarstwach.

Postęp technologiczny to podstawa projektowania i produkowania nowych maszyn rolniczych. Nowoczesne firmy, oferujące sprzęt rolniczy starają się wprowadzać funkcjonalne ulepszenia. Zarówno ich wykorzystywanie, jak również wstępna diagnostyka wymagają odpowiedniego doświadczenia operatorów, gwarantującego poprawną obsługę sprzętu – mówi Marcin Kaczorek z CLAAS Polska.

Z uwagi na szereg różnorodnych czynników, dla niektórych rolników wstępna diagnostyka może być kłopotliwa i stanowić poważne wyzwanie. Istotną trudnością może być np. samodzielne określenie stopnia zużycia elementów roboczych. Nieodpowiednia diagnoza może skutkować nieprzewidzianymi awariami i uszkodzeniami sprzętu.

Gospodarze i podmioty zajmujące się przetwarzaniem i wykorzystywaniem płodów rolnych zaznaczają, że ceny uzależnione są od ich jakości. Aby podnosić opłacalność zbiorów, do prac żniwnych powinno wykorzystywać się profesjonalnie przygotowany kombajn – podkreśla ekspert z CLAAS Polska.

 

Kontrola pożniwna – skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka awarii

Jak podkreślają eksperci, jednym z najważniejszych elementów przygotowania się do żniw jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii, poprzez profesjonalne przygotowanie maszyny do pracy. Pozwoli to na podniesienie jej wydajności przy jednoczesnym wykorzystaniu wszystkich funkcji gwarantujących bezpieczny i jakościowy zbiór.  Kontrola pożniwna to także sprawdzony sposób na ograniczenie przerw w pracy, spowodowanych nieprzewidzianymi usterkami. Coroczna inspekcja kombajnu powinna zainteresować przede wszystkim rolników, zajmujących się zbiorem kukurydzy. Zauważano, że żniwa kukurydziane w znacznie wyższym stopniu obciążają maszynę, wpływając na jej eksploatację.

 

Żniwa, w szczególności zbiór kukurydzy to wymagający dla rolników czas. Z uwagi na niestabilną pogodę, a także inne zaplanowane prace polowe, ograniczenie ryzyka awarii to nie zbędne działania, ale konieczność. Firma CLAAS oferuje kompleksową usługę kontroli pożniwnej, polegającą na sprawdzeniu aż 200 punktów kombajnu. Serwis uzupełniony jest o wywiad z operatorem na temat pracy maszyny, jego elementem jest także precyzyjna diagnostyka, podczas której nasi technicy są w stanie znaleźć i wyeliminować usterki, skutecznie utrudniające każde żniwa. Praca naszych serwisantów wspomagana jest od tego roku nowoczesną aplikacją, prowadzącą ekspertów serwisowych dealerów przez punkty kontrolne. Rozwiązanie to  umożliwia jeszcze lepsze ustrukturyzowanie wykonywanych prac diagnostycznych i zwiększenie precyzji ich wykonania – objaśnia Krzysztof Burdziuk, kierownik serwisu CLAAS Polska.

 

W trakcie wykonywania pomiarów kontrolnych, ocenie podlega poziom zużycia części. Jest to ważna część procedury serwisowej, podczas której kwalifikuje się sprawdzane części do dalszego użytku lub wymiany. Proces decyzyjny pozostaje całkowicie po stronie właściciela, który określa jakie elementy należy wymienić. Przeprowadzona w odpowiednim terminie kontrola umożliwia zamówienie zużytych części z dużym wyprzedzeniem, co w wielu przypadkach przekłada się na atrakcyjniejsze warunki cenowe.

 

Oszczędź czas i środki – profesjonalna diagnostyka CLAAS

Przeprowadzane systematycznie kontrole redukują konieczność wykonywania skomplikowanych i kosztownych napraw oraz remontów ważnych dla podzespołów maszyny. Wydatek związany z wymianą części można ograniczyć dzięki ofercie części eksploatacyjnych SILVERLINE. Firma CLAAS przygotowała takie rozwiązanie z myślą o starszych modelach kombajnów, takich jak DOMINATOR, MEGA czy MEDION. W ofercie znaleźć można wszystkie niezbędne części, przede wszystkim pasy napędowe. Kontrola pożniwna to nie tylko remont maszyny, ale także aktualizacja oprogramowania i dostosowanie kombajnu lub sieczkarni do przewidywanych w kolejnym sezonie prac żniwnych.

 

Bezpieczeństwo pracy z wykorzystaniem maszyn firmy CLAAS jest dla nasz szczególnie ważne. Właśnie dlatego nasi eksperci serwisowi przykładają szczególną wagę do punktów kombajnu, które mogą wpłynąć na ryzyko wypadku. Podchodzimy do całej sprawy holistycznie, w trosce o naszych klientów i ich zaplecze finansowe, zalecamy zamówienie części z odpowiednim wyprzedzeniem, co ma wpływ na obniżenie kosztów – zaznacza przedstawiciel CLAAS Polska. Serwisowanie maszyny nie ogranicza się jedynie do wymiany lub naprawy części. To także czyszczenie oraz konserwacja określonych podzespołów, m.in. sita, zbiornika ziarna czy przenośników. Są to elementy wymagające szczególnej uwagi w przypadku omłotu kukurydzy. Kompleksowo skontrolowana i przygotowana do żniw maszyna może bezpiecznie wrócić do garażu, gdzie będzie czekać na kolejny sezon, w którym posłuży bez niebezpiecznych dla rytmu pracy niespodzianek. Zalety kontroli pożniwnej doceniają rolnicy, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują kombajny CLAAS. Jednym z nich jest Pan Grzegorz Czupryniak, rolnik prowadzący gospodarstwo rodzinne. W jego parku maszynowym znajduje się aż pięć maszyn CLAAS.

 

Sprzęt marki CLAAS służy nam od wielu lat i podczas nowych inwestycji decydujemy się właśnie na ich maszyny. Na ten wybór składa się kilka czynników: poza wysoką jakością sprzętu oraz jego walorami technicznymi, szczególnie ważna jest dla nas kompleksowa obsługa serwisowa i niskie zużycie paliwa, przekładające się bezpośrednio na finanse gospodarstwa w dłuższej perspektywie – mówi Pan Grzegorz. – Kontrolę pożniwną przeprowadzamy co roku. Dzięki profesjonalnej i szybkiej usłudze serwisowej nasze maszyny doskonale i przede wszystkim – bezawaryjnie, radzą sobie w sezonie żniwnym. Osoby przeprowadzające kontrolę dokładnie sprawdzają sprzęt, wykorzystują także sugestie operatora, które przedstawił w trakcie żniw. Co jest dla nas ważne, kontrola wykonywana jest bezpłatnie, jedyne koszty jakie ponosimy związane są zakupem nowych części, których wymiana jest zalecana – dodaje rolnik.

 

Taką opinię podziela także znany youtuber Michał Słomski, prowadzący kanał „Słomek mówi”. Michał po wielu latach wykorzystywania w pracach polowych swojego kombajnu CLAAS MEDION zdecydował się na przeprowadzenie pierwszej kontroli pożniwnej. Na podstawie przygotowanej diagnozy technicznej zalecił dealerowi CLAAS wykonanie wszystkich zabiegów w ramach kontroli i przygotowanie maszyny do kolejnego sezonu żniwnego.

 

MEDION doskonale poradził sobie ze 100 hektarami bez żadnych przygód. Wszystko szło tak, jak należy. Po części za sprawą przeglądu, który zrobiliśmy wiosną. Ze względu na to, że maszyna pracowała zawsze na najwyższych obrotach, sporo elementów trzeba było wymienić na nowe – wyjawia w podsumowaniu żniw znany youtuber.

 

Michał Słomski wskazuje także na inne zalety przeprowadzonej kontroli. Dzięki wymianie noży w rozdrabniaczu słomy, spalanie spadło aż o 1 litr na godzinę.

 

Kontrola się opłaca

Wartość maszyn rolniczych na rynku wtórnym uzależniona jest przede wszystkim od poziomu ich sprawności technicznej, a także przewidywanych napraw, które kupujący będzie musiał przeprowadzić we własnym zakresie. Dzięki systematycznym i profesjonalnym kontrolom, przeprowadzanych z dużą dokładnością i dbałością o każdy element maszyny, ceny kombajnów oraz innych sprzętów rolniczych utrzymają się na bardzo wysokim poziomie.

 

Ogólny dobry stan systematycznie kontrolowanej, czyszczonej i konserwowanej maszyny oznacza jej wysoką cenę na rynku wtórnym. W Centrum Maszyn Używanych CLAAS Polska w ramach działań kontrolnych, przeprowadzamy profesjonalne inspekcje, stanowiące podstawę do wyceny kombajnu. Maszyny, w których regularnie przeprowadzano kontrole pożniwne, niezmiennie cieszą się dużą popularnością i bardzo szybko znajdują nabywców w naszym Centrum – podkreśla Dariusz Pietluszenko, dyrektor Centrum Maszyn Używanych CLAAS Polska.

 

Należy zaznaczyć, że do kluczowych zadań konserwacyjnych sprzętu należy wymiana oleju w maszynie. Jest to niezwykle ważny aspekt kontroli, wpływający na bezpieczną i wydają pracę kombajnu i sieczkarni.

 

Kiedy wymienić olej w maszynach?

Użytkownicy sprzętu rolniczego od lat dyskutują na temat terminu wymiany oleju. Popularne opinie wskazujące na wykonanie tego zabiegu przed zimowaniem sprzętu, wchodzą w konflikt z równie cenionym zdaniem o wymianie oleju tuż przed sezonem żniwnym. Zwolennicy pierwszej opcji argumentują, że przepracowany podczas żniw olej silnikowy zawiera w sobie szkodliwe dla silnika substancje (np. związki siarki czy kwaśne pozostałości spalania paliwa), wpływające na rozpoczęcie lub przyspieszenie korozji chemicznej, obniżającej żywotność maszyny. Biorąc to pod uwagę, wymiana przepracowanego oleju po zakończeniu żniw i przed garażowaniem wydaje się dobrze uzasadnionym i sensownym rozwiązaniem.

 

Rzecznicy drugiej metody wskazują na pozytywny aspekt wymiany oleju w okresie przedżniwnym, którym jest uniknięcie zjawiska higroskopijności cieczy. Woda, która pod postacią pary wodnej przedostaje się do silnika, w wyniku schłodzenia, ponownie zmienia swój stan na ciekły i dostaje się do oleju. Zjawisko to wpływa negatywnie na właściwości oleju, prowadząc do jego rozcieńczenia i obniżając efektywność pracy silnika. Istnieje również trzecie rozwiązanie, wykorzystujące zalety obu poprzednich: przed zimną można spuścić przepracowany olej silnikowy, uzupełnić go nowym olejem mineralnym. Rolnicy sięgają wtedy zazwyczaj po najtańsze produkty, ponieważ na wiosnę ponownie wymienia się olej, tym razem na wysokiej jakości olej syntetyczny. Eksperci pozostają zgodni, że dobry syntetyczny olej, zmieniany zgodnie z  tabelą przeglądów producenta pojazdu lub według wytycznych diagnosty, powinien sprawdzić się nawet w najtrudniejszych warunkach. Jeśli jednak mamy wątpliwości, które z rozwiązań sprawdzi się najlepiej, warto skorzystać z porad doświadczonych ekspertów.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)