Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będzie kolejny protest rolników w Warszawie!

Obrazek

Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt w przyszłym tygodniu organizuje protest przeciwko polityce rolnej państwa. Zdaniem organizatorów, polskim rolnikom i hodowcom grozi wykup ziemi przez zagraniczny kapitał oraz bankructwo gospodarstw rodzinnych z powodu spadku dochodów i zadłużenia.

wk18 lutego 2019, 12:44
Protest Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt planowany jest na 26 lutego 2019 r. w Warszawie. Protestujący rolnicy mają pojawić się pod pomnikiem Wincentego Witosa i potem przejść pod Sejm. Dariusz Grabowski przewodniczący Komitetu wezwał do udziału w proteście „wszystkich, którym na sercu leży dobro i przyszłość polskiego rolnika, hodowcy zwierząt, polskiego przemysłu i handlu obsługującego rolnictwo”.

Diagnoza obecnego stanu polskiego rolnictwa w ocenie Komitetu nie jest zbyt optymistyczna. Jego członkowie zwracają uwagę na możliwość likwidacji branży futrzarskiej, hodowli trzody chlewnej i bydła z powodu „wdzięczenia się” władz do środowisk pseudoekologicznych, braku skutecznego nadzoru nad importowaną żywnością, braku dostępu do rynku krajowego za sprawą zagranicznych sieci handlowych oraz blokowanie eksportu przez zagraniczne koncerny. Dostrzegają także groźbę likwidacji rodzimej firmy Ursus, co grozi przymusem zaopatrywania się w bardzo drogie maszyny i środki produkcji dla rolnictwa w zagranicznych firmach.

„Polski rolnik nie ma przyszłości bez zamożnego polskiego konsumenta. Polski konsument jest i będzie jego najlepszym klientem. Polski producent i handlowiec współpracujący z rolnictwem nie ma przyszłości bez zamożnego polskiego rolnika. Polski rolnik chce kupować środki produkcji i handlować z polskimi producentami i handlowcami - napisano w odezwie Komitetu.

Lista żądań

Czego domagają się rolnicy z KOPRiHZ? Przede wszystkim natychmiastowego zakończenia prac nad ustawą o ochronie zwierząt autorstwa Krzysztofa Czabańskiego. Działacze chcą, aby projekt „został podarty i wylądował w koszu”. Jednocześnie postulują wprowadzenie pod obrady Sejmu projektu ustawy powołującej do życia Państwową Inspekcję Jakości i Kontroli Żywności. Ma to doprowadzić do połączenia wszystkich pięciu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności inspekcji w jeden organizm oraz zapobiec importowi produktów nie spełniających norm jakościowych.

Ważnym elementem żądań jest wzrost wydatków państwa na rolnictwa. Związkowcy przypominają, że było to elementem programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego wydatki rolne powinny wzrosnąć do poziomu 1,2% PKB. Równolegle rząd powinien rozpocząć akcję oddłużania polskiego rolnictwa i wstrzymania egzekucji gospodarstw rolnych.

Kolejne postulaty to:
  • wsparcie organizacji, spółek, klastrów, stowarzyszeń rolniczych wprowadzających na rynek zdrową, tanią, smaczną polską żywność;
  • podanie do publicznej wiadomości jaki obszar polskiej ziemi został wykupiony przez podmioty zagraniczne, w tym spółki z przewagą kapitału zagranicznego,
  • radykalna naprawa organizacji, funkcjonowania, finansowania Inspekcji Weterynaryjnej, ARiMR i KRUS.
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)