StoryEditor

Bioenergia za 4-5 lat będzie dotyczyć wszystkich rolników

Drugi dzień III Międzynarodowej Konferencji Energia Środowisko Rolnictwo w Grodnie k. Międzyzdrojów upłynął pod hasłem rozmów o nowych kierunkach polityki energetycznej na obszarach wiejskich oraz o poprawie jakości powietrza na wsi. Nie zabrakło kolejnych znakomitych gości z kraju i Europy.
12.10.2018., 12:10h
Do Grodna przyjechał unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan, który podkreślał kilkukrotnie, że bioenergia to kierunek, który za 4-5 lat będzie dotyczył wszystkich rolników i dlatego warto się do tego przygotować korzystając z możliwości inwestowania w swoje gospodarstwo pod kątem ochrony środowiska i oszczędności energii.

– Zarówno w tej, jak i w kolejnej perspektywie finansowej są na to zabezpieczone fundusze, dlatego warto z nich skorzystać, bo rolnictwo i środowisko są ze sobą nierozerwalnie związane – mówił komisarz Hogan.

Wtórował mu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślał aktualne starania rządu i resortów rolnictwa oraz środowiska, wraz z podległymi im instytucjami (ARiMR, KOWR, NFOŚiGW), o zwiększenie świadomości potrzeby większej dbałości o środowisko naturalne na obszarach wiejskich.

– Po wyborach samorządowych wielu nowych włodarzy będzie chciało się wykazać nowymi inicjatywami i inwestycjami. To będzie doskonała okazja, by wspierać powstawanie klastrów czy spółdzielni energetycznych oraz realizować programy dostępne dla wszystkich mieszkańców. Jeżeli do 2032 roku musimy się pozbyć azbestu z budynków, to idealnie by było za jednym rozstawieniem rusztowania zdemontować szkodliwy azbest, położyć nowy dach i zainstalować panele słoneczne w gospodarstwie – argumentował minister Ardanowski.

O rządowym wsparciu mówił także minister środowiska Henryk Kowalczyk. – Program „Czyste Powietrze” działa już od pewnego czasu, wnioski są dostępne na stronach internetowych NFOŚiGW i są proste w wypełnieniu, co widać po tym ile ich już złożono. W ramach tego programu można dofinansować termomodernizację budynków, wymienić w nich okna i zmienić stary piec węglowy na nowoczesny i ekologiczny – informował szef resortu środowiska.

Z kolei prof. Jerzy Buzek zauważył, że wprowadzanie zmian w zakresie ochrony środowiska nie jest łatwe i przytoczył przykłady z przeszłości. – W latach 90-tych musieliśmy zamknąć te kopalnie, które zatruwały środowisko, ponieważ wydobywały węgiel o ogromnej zawartości siarki,  więc jego spalanie w elektrociepłowniach przynosiło ogromne szkody dla środowiska. Nie było łatwo, ale górnicy się zgodzili na to, ponieważ widzieli, że problem jest duży. Teraz na obszarach wiejskich spala się najwięcej śmieci, ponieważ współczynnik ubóstwa jest tam większy niż w miastach. Dlatego w tym obszarze trzeba zwiększać świadomość mieszkańców i tam kierować dostępne fundusze, by ten problem zminimalizować – mówił eurodeputowany Buzek.

W ramach konferencji odbyło się dziś także spotkanie ministra  Ardanowskiego z komisarzem Hoganem. Rozmowa dotyczyła zmian w PROW 2014-2020, przesunięć środków finansowych z II filara Wspólnej Polityki Rolnej oraz sytuacji związanej z ASF.

Polska zaproponowała m.in. objęcie producentów trzody chlewnej na obszarze całego kraju programem wsparcia w związku z czasowym nieutrzymywaniem świń, w gospodarstwach, które nie mogą spełnić podwyższonych warunków bioasekuracji. Wniosek został złożony w lipcu br. i Polska udzieliła już stosownych wyjaśnień. Obecnie czekamy na zgodę KE na uruchomienie programu. Program ma charakter prewencyjny.
  bcz


Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:02