Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bloger Słomek: Gospodarstwo to mój dom!

Obrazek

Szersze grono zna go jako Słomka – autora rolniczych filmików oraz vloga. Michał Słomski to zapalony rolnik, który znalazł swoje miejsce na Ziemi.

Paulina Janusz-Twardowska2 czerwca 2017, 12:11

Materiał do swoich krótkich nagrań czerpię w większości z pracy w rodzinnym 110-hektarowym gospodarstwie w Starym Dworze. Zdarza się też, że kręcę, np. pokazy polowe na zlecenie firm. To takie małe kieszonkowe, na drobne wydatki. Choć ostatnio coraz mniej mam czasu na nagrania, bo pochłaniają mnie codzienne obowiązki na polu oraz dzienne studia.

ZOBACZ VLOG SŁOMKA!

Wybrałem rolnictwo na UTP w Bydgoszczy, to już trzeci rok. Na wykłady jeździmy silną, 7-osobową ekipą, skrzykniętą jeszcze w rolniczym technikum. Nauka idzie nam nieźle, bo wiedza przekazywana na uczelni to tylko uzupełnienie umiejętności, które zdobyliśmy w praktyce.

Codzienne obowiązki dzielę z ojcem, choć w ostatnich latach prace polowe leżą głównie po mojej stronie. Skupiamy się na uprawie rzepaku i pszenicy. Dodatkowo siejemy pszenżyto. Na glebach klasy III i IV uzyskujemy plony 4–4,5 t/ha rzepaku, choć w zeszłym roku z powodu wymarznięć były o tonę niższe – i średnio 8–9 t/ha pszenicy.

Sprzedać? Nie sprzedać?

Część plonów, tzn. zakontraktowany materiał siewny sprzedajemy do elewatora bezpośrednio po żniwach. Resztę magazynujemy i czekamy na dobrą cenę. Często przekomarzamy się z ojcem, czy to już czas na odstawę zboża. Czy cena osiągnęła maksimum? Dzięki przechowywaniu ziarna możemy zarobić więcej, choć czasami chęć osiągnięcia jeszcze wyższej ceny skutkuje odwrotnym rezultatem. Tak było w tym roku z rzepakiem, który jeszcze leży w magazynie.

Odwiedziliśmy Słomka w jego gospodarstwie podczas kręcenia jedngo z odcinków "Pogotowia polowego top agrar Polska".

Całą opowieść o Słomku przeczytacie w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska" od str. 44.

Zachęcamy do lektury!Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)