StoryEditor

Charakterystyka energetyczna budynków: czy rolnicy muszą wymienić kocioł i zmodernizować budynki?

Nowe przepisy Parlamentu Europejskiego określają nowe wymogi efektywności energetycznej budynków. Ile budynków na wsiach, będzie wymagało modernizacji?
11.07.2024., 11:02h

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD)

Dyrektywa przekształcona w 2024 r. stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem wprowadzanych regulacji jest racjonalizacja zużycia energii w użytkowanych budynkach oraz wznoszenie nowych budynków o odpowiednim standardzie energetycznym. Przepisy dyrektywy weszły w życie 28 maja 2024 r. Wszystkie kraje członkowskie będą miały, w zależności od przepisów dyrektywy, czas na jej wdrożenie najpóźniej do 29 maja 2026 r.

Obawy rolników o kolejne koszty

W związku ze zmianą wymogów energetycznych dla budynków, rolnicy obawiają się, że wysokie koszty modernizacji i wymiany kotłów spadną na ich barki. KRIR zapytał ministerstwo środowiska czy już wiadomo ile budynków będzie wymagać termomodernizacji oraz czy będą dotacje przeznaczone na cel dostosowania do nowych wymogów.

- Zmienione przepisy prawa mogą skutkować obowiązkiem ponoszenia znacznych kosztów przez rolników i mieszkańców wsi na modernizację budynków, ich ocieplanie i zmianę źródeł ogrzewania. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i rynkową dla wielu gospodarstw będzie to wydatek przekraczający możliwości – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Czy trzeba będzie modernizować domy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza, że w ostatnim czasie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, dlatego warto zapoznać się z poniższym przekazem.

- Obowiązujący obecnie porządek prawny oraz przepisy przytoczonej Dyrektywy nie zmuszają do renowacji domów/budynków rolniczych/mieszkań prywatnych właścicieli, jak również nie zakazują bezpośrednio użytkowania wybranych źródeł ciepła w budynkach – podaje resort środowiska. Cele zasadniczo są nałożone na państwo, nie na obywateli. Z kolei państwo nie może zmuszać, ale może zachęcać, przede wszystkim poprzez zachęty finansowe do remontów. Nie przewiduje się nakazu modernizacji budynków i obowiązkowej wymiany kotłów gazowych, ani żadnych kar.

Czy będzie konieczność wymiany kotła na paliwa kopalne?

Resort środowiska wyjaśnia, że dyrektywa PE nie zmusza bezpośrednio do wymiany kotłów gazowych. Zawarto w niej zapis mówiący o tym, że państwo członkowskie ma przedstawić plan odejścia od kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku. Jednak rozliczane będzie z przedstawienia planu i wysiłków w tym celu podejmowanych, a nie z osiągnięcia celu.

- Właściciele kotłów gazowych będą więc mogli po 2040 roku nadal z nich korzystać. Przepisy dyrektywy obejmują zakaz dopłat (zachęt, programów pomocowych itp.) do montażu urządzeń grzewczych na paliwa kopalne od 2025 r. (z pewnymi wyjątkami) – wyjaśnia resort. Dodaje, że modernizacja budynków w Polsce będzie opierała się przede wszystkim o podstawowe hasło dyrektywy, czyli opłacalność ekonomiczną i wykonalność techniczną, tak aby uniknąć działań nieefektywnych i nieracjonalnych.

Potrzebujesz finansowego wsparcia na termomodernizację budynku?

Jeśli planujesz termomodernizację budynku i potrzebujesz wsparcia w tym przedsięwzięciu, zapoznaj się z dostępnymi programami pomocowymi.

Oprac. dkol na podst. KRIR

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. wrzesień 2024 03:15