StoryEditor

Michał Kołodziejczak: Rynek zbóż będzie monitorowany. W jakim zakresie i dlaczego?

Michał Kołodzieczak, wiceminister rolnictwa podczas dzisiejszej konferencji w resorcie rolnictwa powiedział, że powołano zespół do spraw monitorowania rynków rolnych. Jako pierwszy i najpilniejszy rynek potraktowano właśnie rynek zbóż. Czym będzie się zajmował zespół i jaki jest jego główny cel?
10.07.2024., 15:19h

Wiceminister Kołodziejczak podkreślił, że obecnie zespół ds. monitorowania rynków rolnych zajmie się analizą tego, co obecnie dzieje się na rynku zbóż, pod względem żniw, plonów, jakości zboża, ceny zboża, ale również jego późniejszego zagospodarowania na przetwórstwo oraz eksport, tak aby wszyscy dokładnie wiedzieli, jakie zapasy surowców mamy w kraju oraz przede wszystkim po to, aby nie doprowadzać do nadpodaży oraz znaczących wahań na rynku i drastycznych spadków cen zbóż.

​Jakie dane będą gromadzone?

W resorcie rolnictwa będą gromadzone dane pochodzące z instytutów oraz instytucji podlegających resortowi rolnictwa (m.in. Instytut Ekonomiki Rolnictwa, KOWR, Elewarr oraz ODR-ów). Zespołowi będzie przewodniczył Michał Kołodziejczak, a zastępował go Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych Waldemar Guba.

- W ten sposób będziemy mieli bieżącą informację, jak wyglądają żniwa, plony, zbiory, jak wygląda też sprzedaż w poszczególnych rejonach kraju, tak żeby ministerstwo rolnictwa miało bieżącą informację – mówił Kołodziejczak i podkreślił, że nie chce aby więcej dochodziło do pomyłek i żeby nie cierpieli na tym rolnicy.  

- Będziemy dokładnie monitorować bieżący tranzyt, import czy eksport. Dzisiaj możemy pochwalić się rekordowym eksportem. Sezon został zamknięty. Do końca czerwca z Polski wyeksportowano 12,5 miliona ton zbóż, 6,5 miliona ton pszenicy, 4,5 miliona ton kukurydzy, to są bardzo duże ilości, rekordowe, jeżeli chodzi o Polskę – dodał Kołodziejczak. Zaznaczył, że równie ważna jest analiza tego, co dzieje się na światowych rynkach, tym również zajmie się zespół. Analizy będą przedstawiane rolnikom, tak aby mogli mieć pełen ogląd sytuacji, ale także żeby każdy mógł wyciągać wnioski.

Jakie główne zadanie zespołu?

Wiceminister Kołodziejczak podkreślił, że jednak głównym zadaniem zespołu, który rozpoczął dzisiaj swoją pracę jest analizowanie niebezpiecznych sygnałów dot. sytuacji na rynku. Resort rolnictwa chce o tego typu sytuacjach wiedzieć jako pierwszy i móc odpowiednio zareagować. To również ma zapobiec ewentualnym, dużym wahaniom na rynku zbóż wywołanych np. paniką.

- Rozpoczynamy od rynku zbóż i będziemy starali się rozbudowywać w odpowiednim czasie na inne rynki, tak żeby informacja była klarowna, rzetelna i odpowiednia do planowania pracy czyli odpowiednia analiza i prognozowanie tego co może się wydarzyć – powiedział Kołodziejczak.

Jakie są prognozy zbóż?

- W Polsce prognoza jest bardzo podobna do poprzednich zbiorów. To jest około 35 milionów ton łącznie, wszystkich zbóż. Mówimy też o około 13,5 milionach ton pszenicy, którą będziemy w Polsce zbierać. Pszenica w Polsce stanowi od jakiegoś czasu około 35% wszystkich zbiorów. Przewidujemy plony na stabilnym poziomie. Choć te pierwsze sygnały, które teraz dostajemy, że są zboża, które ucierpiały chociażby z powodu suszy, czy z powodu innych zjawisk atmosferycznych. Monitorujemy dokładnie to, co też dzieje się, nie tylko w Polsce. Ale też w państwach Unii Europejskiej, w tej chwili na przykład w Rumunii mamy do czynienia z tym, że w łanie zbóż jest temperatura nawet około 60°C i z tego powodu pszenica nie będzie miała odpowiedniej jakości – mówił Kołodziejczak. Zaznaczył, że taka pszenica nie będzie klasyfikowana jako konsumpcyjna, ale jako paszowa. Plony niższe będą również w Ukrainie i Rosji. To ważne informacje dla rolników.

- Do tej pory w Polsce nikt nie pochylił się nad tym żeby sprawdzać dokładnie zapasy zbóż. Będziemy starali się to robić na różny sposób, różne instytucje dostały dzisiaj wytyczne, o tym jakich mogą działań dodatkowych się podjąć i jakie na przykład zmiany w zakresie ich możliwości, ich pracy legislacyjnej należałoby podjąć i dać na przykład szersze uprawnienia niektórym instytucjom, by mogły one pracować tak żeby minister szef resortu rolnictwa miał dostęp do najlepszych informacji, co do wielkości zapasów, plonów, zbiorów czy prognozy. Będziemy przedstawiali dokładną analizę na bieżąco – mówił Kołodziejczak

Dopłaty do zbóż

Dzisiaj, podczas tej samej konferencji poznaliśmy wysokość współczynnika korygującego, a tym samym nieco obniżone stawki dopłat do zbóż oraz termin wypłaty. Więcej poniżej!

image

Dopłaty do zbóż: znamy termin wypłaty, wysokość współczynnika korygującego i nowe stawki!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 09:28