Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co dalej z importem żywych świń z Litwy?

Obrazek

Minister Ardanowski przeprowadził wczoraj rozmowę telefoniczną z komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisem Andriukaitisem na temat przywozu do Polski z Litwy żywych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami. 

Dorota Kolasińska10 stycznia 2019, 09:41
Podczas rozmowy telefonicznej Minister Ardanowski przedstawił komisarzowi trudną sytuację producentów trzody chlewnej w Polsce, która wynika z niskich cen żywca i braku możliwości sprzedaży świń do rzeźni położonych na obszarach z ograniczeniami. Minister podkreślił, że Polska wkłada dużo pracy w walkę z chorobą i ponosi z tego tytułu znaczne koszty.
 
– Są to konkretne efekty podejmowanych przez nas działań w zakresie zwalczania tej choroby – podkreślił minister Ardanowski i dodał, że zostały były one podejmowane z pełną determinacją i podyktowane troską by nie wprowadzić ponownie wirusa ASF do stref od niego uwolnionych. 

Komisarz V. Andriukaitis podkreślił jak duże znaczenie ma utrzymanie i niepodważanie zasad regionalizacji, a także skutecznego systemu unijnego bezpieczeństwa żywności, co ma ogromne znaczenie w negocjowaniu dostępu do rynków krajów trzecich. 

Minister Ardanowski zapewnił  Komisarza o tym, że Polska przywiązuje  bardzo dużą  uwagę do przestrzegania prawa unijnego oraz  do bardzo dobrych stosunków sąsiedzkich z Litwą, ale także gotowość do dalszych rozmów ze stroną litewską oraz  z KE. 

W najbliższym czasie polskie i litewskie służby weterynaryjne mają się spotkać w tej sprawie, ale także rozmowy będą prowadzone w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Zielony Tydzień gdzie dojdzie do spotkania ministra Ardanowskiego z komisarzem Andriukaitisem oraz ministrem rolnictwa Litwy. 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)