Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Co najczęściej sprzedają rolnicy w ramach RHD? Ponad 12,7 tys. podmiotów!

Obrazek
Rolniczy Handel Detaliczny w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, również w przypadku produktów takich jak owoce, warzywa, przetwory czy wypieki. Handel detaliczny rośnie w siłę, co oznacza, że jest zbyt na produkty, a ta gałąź będzie prężnie działać. Obecnie na rynku jest 12 786 wszystkich podmiotów RHD! 
Dorota Kolasińska12 czerwca 2021, 17:47
Wszyscy zadowoleni – konsumenci, bo mają produkty wprost z gospodarstwa, bez pośredników i pewny produkt, a rolnicy, bo marża zostaje w ich kieszeni. Rolniczy Handel Detaliczny idealnie wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu w szczególności skracania łańcucha dostaw. Tylko tak dalej! 

RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Weterynaryjnej

Z danych GIW wynika, że do 28 maja 2021 roku, w ramach rolniczego handlu detalicznego działalność pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej tj. zajmujących się sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego (żywność złożona) prowadzi 11.262 podmiotów. Najwięcej działalności prowadzonych jest w odniesieniu do produktów pszczelich nieprzetworzonych (blisko 8.000 podmiotów), jaj od drobiu (ponad 2.200 podmiotów), produktów mlecznych (ponad 800 podmiotów), mleka surowego (ponad 700 podmiotów), produktów mięsnych (ponad 700 podmiotów) czy świeżego mięsa zwierząt kopytnych i surowych wyrobów mięsnych oraz mięsa mielonego (ponad 600 podmiotów).

Ponadto mamy w Polsce już 4 rzeźnie rolnicze. 

RHD pod kontrolą Głównej Inspekcji Sanitarnej

Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego rolnicy przecież sprzedają także owoce, warzywa, zboża, przetwory i wypieki. Według danych podanych przez rzecznika prasowego GIS na rynku do dnia 31.12.2020 r. zarejestrowano 1524 podmioty zajmujące się taką sprzedażą. 
– Z roku na rok wzrasta liczba podmiotów prowadzących ten rodzaj działalności – w 2019 r. zarejestrowanych było 1129 podmiotów, w roku 2020 – 1524 podmioty – wzrost o 395 podmiotów – komentuje dane GIS. 

Czytaj dalej na kolejnej stronie...Z tabeli przesłanej przez GIS wynika, że gospodarstwa zajmujące się Rolniczym Handlem Detalicznym najczęściej sprzedają zboża, owoce i warzywa oraz grzyby, bo jest ich aż 1357. Poza tymi produktami rolnicy chętnie sprzedają przetwory i soki owocowo-warzywne (969 zarejestrowanych podmiotów). Dość często także rolnicy sprzedają zboża i przetwory zbożowe, a także wypieki i oleje (w sumie ponad 200). Są też podmioty sprzedające gotowe posiłki bezmięsne, jest ich aż 24. 

Środki z PROW na RHD

– W latach 2016-2020 ARiMR przeprowadziła pięć tematycznych naborów wniosków na tzw. małe przetwórstwo w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój. W przypadku trzech naborów dedykowanych RHD złożono łącznie 730 wniosków o przyznanie pomocy. Do końca maja 2021 r. pozytywnie zakończono weryfikację ok. 120 wniosków na łączną kwotę ok. 9 mln zł – informuje ARiMR. Według Agencji zainteresowanie tym działaniem utrzymuje się na podobnym poziomie w całym okresie PROW 2014-2020. 
 
Zainteresowanie pozyskaniem wsparcia przez rolników na prowadzenie działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych utrzymuje się na zbliżonym poziomie w całym okresie wdrażania PROW 2014-2020.
 

200 tys. zł na RHD

Zgodnie z harmonogramem planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020 na rok 2021, kolejny nabór, w którym uczestniczyć mogą rolnicy podejmujący wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych oraz rolnicy wykonujący lub podejmujący wykonywanie działalności w zakresie przetwarzania i RHD, zaplanowany został na październik br. 

– Pula środków finansowych przeznaczona na ten cel jest szacowana na poziomie, który powinien pozwolić na sfinansowanie wszystkich kwalifikujących się projektów. W kolejnym naborze w ramach poddziałania Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój planowane jest zwiększenie kwoty pomocy na przetwórstwo w ramach RHD ze 100 tys. zł do 200 tys. zł na operację – podaje ARiMR. 
 
Wielu rolników nie chce korzystać z tego rodzaju wsparcia finansowego, bo możliwy jest jedynie zakup nowego sprzętu, który jest bardzo drogi. Agencja twierdzi, że nie podejmowano kroków, aby w refundowanych kosztach na rozwój małego przetwórstwa można było uwzględniać sprzęt używany, gdyż nie pozwalają na to przepisy.
dkolPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)