Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Co z zaliczkami dopłat bezpośrednich?

05.12.2018

Drukuj

Co z zaliczkami dopłat bezpośrednich?

Artykuł dostępny

Początek dzisiejszych obrad sejmowej komisji rolnictwa zapowiadał się bardzo optymistycznie. Resort rolnictwa przedstawił bowiem informacje, z których wynikało, że w ramach zaliczek za 2018 r. wypłacono już 9,2 mld zł, dla ponad 1,292 mln rolników, co stanowi 97,68% wnioskujących. 
– ARiMR dołożyła wszelkiej staranności, aby jak największa liczba rolników otrzymała zaliczki na konta – zapewniał wiceminister Tadeusz Romańczuk. 

Gdzie te zaliczki?

r e k l a m aPóźniejsza dyskusja nie potwierdziła rządowego optymizmu. Wielu rolników zwracało uwagę, że nagminne pojawiają się sytuacje gdzie rolnicy nie otrzymali zaliczek lub otrzymali, ale nie w obiecanych 70% wysokości. Tymczasem biorąc pod uwagę obecną sytuację w rolnictwie pieniądze na wsi na pewno by się przydały.

– Patrząc na trudną sytuację w rolnictwie z powodu suszy, ASF czy spadających cen wieprzowiny wnioskowaliśmy o jak największe i jak najszybsze wypłaty zaliczek. Chociaż wiemy, że to nie rozwiąże wszystkich problemów polskiego rolnictwa – mówił Mirosław Borawski wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Polecany artykuł

Dopłaty 2015: Agencja wypłaciła 14,11 mld złPoseł Zbigniew Ajchler z Platformy Obywatelskiej pytał dlaczego jego spółdzielnia rolnicza otrzymała zaliczki tylko w wysokości 24% należnych dopłat, podczas, gdy powinna otrzymać 70%.

– Do mnie też zwracali się rolnicy, że nie otrzymali zaliczek w pełnej wysokości lub w ogóle. Ale to dotyczy tylko kilku procent rolników. Jak byłem na spotkaniu z 50 rolnikami to tylko jeden powiedział, że nie dostał dopłat. Do naszych biur przychodzą tylko ci ludzie, którzy nie otrzymali zaliczek – powiedział poseł Jacek Bogucki z PiS. 

Obowiązkowe kontrole

Resort rolnictwa tłumaczył, że zaliczki były wypłacane wszystkim rolnikom w odniesieniu, do których zweryfikowano warunki kwalifikowalności czyli przeprowadzono kontrole administracyjne i ewentualnie kontrole na miejscu. Do takich kontroli wytypowano 89,2 tys. rolników w zakresie kwalifikowalności powierzchni oraz 16,7 tys. w zakresie kwalifikowalności zwierząt. Minister rolnictwa zabiegał także o wypłatę zaliczek także wtedy gdy nie były zakończone kontrole na miejscu, ale tu Komisja Europejska nie wyraziła zgody na takie rozwiązanie. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśniła, że naliczyła zaliczki w wysokości 9, 229 mld zł. Ale około 8 mln zł z tej kwoty nie zostało przelane na konta rolników. 

– Wynika to ze wstrzymania realizacji płatności ze względu na śmierć beneficjentów oraz wyroków bankowych – tłumaczyła Beata Orzołek wiceprezes ARiMR. 

Obietnice wyborcze

Z kolei opozycja przypomniała obietnice ministra rolnictwa z czasów kampanii wyborczej do samorządów.
 – 12 września minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej ogłosił, że w związku z suszą Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie od 16 października zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, co - cytat za ministrem rolnictwa – „pozwoli do końca listopada przekazać rolnikom (uwaga!) ok. 11 miliardów złotych” - przypominała posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela. 
Podsumowując dyskusję wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk obiecał, że w związku z licznymi wątpliwościami co do przekazywania środków na zaliczki płatności bezpośrednich resort ponownie przyjrzy się sprawie i spróbuje ją wyjaśnić.
wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii