StoryEditor

Co ze strajkiem w ARiMR?

Związki zawodowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa żądają podwyżek pensji. W grę wchodzi kwota 243 mln złotych rozłożona na 3 lata! Wcześniej związkowcy zagrozili strajkiem, który mógłby odbić się na tempie wypłat unijnych pieniędzy dla rolników.
21.12.2017., 15:12h
W połowie listopada działające w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa związki zawodowe weszły ze swoim pracodawcą w spór zbiorowy. Chodzi oczywiście o podwyżki. Związkowcy wskazują, że zarobki w ARiMR nie były podnoszone w latach 2009-2015, co spowodowało realne obniżenie poziomu życia pracowników. Wprawdzie regulacje w latach 2016 – 2017 poprawiły nieco sytuację najniżej zarabiających, ale nie zmieniły się jednak wynagrodzenia pracowników z długim stażem, najbardziej doświadczonych.

Wciąż 60% pracowników Agencji zarabia 
ok. 2 000 zł netto, dlatego wielu z nich korzysta z dobrodziejstw „rynku pracownika” i zmienia miejsce pracy. Odchodzą lub zamierzają odejść głownie dobrze wykształceni, doświadczeni pracownicy, których trudno zastąpić.

Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podkreślają jednocześnie, że specyfika ich pracy wymaga ciągłego dokształcania się w zakresie znajomości unijnego i krajowego prawa i obowiązujących procedur, które w dodatku często się zmieniają.

Problem są też nadgodziny. W latach 2016-2017 ich liczba przypadająca na jednego pracownika przekraczała kodeksowe 150 i w większości przypadków wynosiła 250 ewidencjonowanych!!!

„Walczymy nie tylko o godne życie 11 tysięcy pracowników ARiMR, ale też o sprawne i terminowe wypłaty dla rolników, bo w związku z niesprawnością systemu i sytuacja kadrową w naszej instytucji mogą być one zagrożone; a w konsekwencji o interes naszego kraju, gdyż pominąwszy ogromne koszty społeczne, w przypadku nieterminowych wypłat Polsce grożą miliardowe kary unijne” – napisało w oświadczeniu osiem centrali związkowych działających w ARiMR.

Lista żądań


Szczegółowe żądania zostały przekazane na ostatnim spotkaniu z prezes ARiMR Marią Fajgier. Przedstawiciele Zakładowych organizacji związkowych zaproponowali rozłożenie postulowanej kwoty podwyżek 245 mln zł na trzy kolejne lata:
  • począwszy od 2018 roku, w rocznej kwocie nie niższej niż 81 mln zł w stosunku do 2017 roku;
  • w roku 2019 w kwocie nie niższej niż 81 mln zł w stosunku do 2018 roku;
  • w roku 2020 w kwocie nie niższej niż 81 mln w stosunku do 2019 roku.

Ponowne spotkanie w sprawie podwyżek odbędzie się w terminie 10 dni od daty podpisania przez prezydenta RP ustawy budżetowej na 2018 rok, której załącznikiem jest plan finansowy ARiMR.

wk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 10:12