StoryEditor

Czy hodowla ślimaków opłaca się rolnikom?

Kto by pomyślał, że na francuskich stołach goszczą oprócz krajowych, w dużej mierze również polskie ślimaki. Choć ich hodowla w naszym kraju wciąż wywołuje uśmiech, może być ciekawą alternatywą dla rolników. Czy da się na tym zarobić?
15.12.2022., 09:12h

Czas wyjść przed szereg i przełamać pewne tradycje. Z tego założenia wyszedł Piotr Płuska z okolic Łowicza, który zamiast hodować świnie, bydło, czy drób, postawił na bardziej egzotyczny gatunek.


– Chciałem hodować strusie, później szynszyle, jednak wymagałoby to zbyt dużych nakładów na start – opowiada młody rolnik. Pomiędzy pomaganiem rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa i pracą na etacie, cały czas poszukiwał drogi dla siebie.


– Gdy w Internecie wyświetliły mi się ślimaki, wiele dni i nocy poświęciłem na zgłębianie wiedzy na temat ich hodowli. I tak postanowiłem spróbować swoich sił w tym biznesie – dodaje z uśmiechem. Obecnie od dobrych 10 lat prężnie rozwija hodowlę tych mięczaków. Ba! To największa ferma zarodowa ślimaków w naszym kraju. W ubiegłym roku Płuskowie osiągnęli moc produkcyjną w hodowli małego ślimaka na poziomie 40 mln sztuk.


wizytówka płuskowie

Od czego rolnik zaczynał?

– Miałem zaledwie 19 lat, kiedy kupiłem pierwsze 550 ślimaków, z których udało mi się pozyskać ok. 450 kg produkcji – opowiada o swoich początkach hodowca.


– Trzymałem je w małym pokoiku w domu, który dogrzewałem farelką, aby zapewnić ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 00:22