StoryEditor

Czytelnicy informują: w wielu rejonach Polski jest susza

Wczoraj na naszym portalu informowaliśmy o wynikach raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który w okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. nie stwierdził zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski.
05.06.2015., 12:06h

Po publikacji tego materiału zapytaliśmy użytkowników naszego redakcyjnego profilu na Facebook‘u o to, jak wygląda sytuacja z opadami w różnych częściach kraju. Poniżej cytujemy ich relacje (pisowania oryginalna).

"Rejon Szczytna Mazury, straszna susza trawy o 50 % mniej do roku ubiegłego w którym też była susza. Ziemia jest twarda jak skała, w jeziorach mocno ubywa wody, paśniki wygryzione, tragedia" - informuje Adam Szewczyk.

"Gmina Jarocin susza, zboża jare tak niskie jak nigdy i już się kłoszą jedynie w kukurydzy nadzieja jeśli w lipcu będzie padać" - żali się Mateusz Sieradzki.

"Gmina Ciechocin straszna susza w maju spadło ledwo 8 litrów w kwietniu podobnie a w drenach i studniach sucho od maja zeszłego roku" - raportuje Arkadiusz Żuchowski.

"Pow. poznański - strasznie sucho. Ledwo co popadało, to wyparowało następnego dnia... z niepokojem patrzę na kukurydzę, pszenicę i na wiśnie. Jak tak dalej będzie to muszę uruchomić nawadnianie pod drzewka" - utyskuje Jakub Lota.

"Gmina boniewo wielka susza od czerwca poprzedniego roku. nie spadł poważny ani jeden deszcz od tamtej pory. tylko siąpi co piesiac 5-10 litrów to max" - informuje Andrzej Wypijewski.

"Powiat Bydgoski gm. Sicienko susza i do tego zimne noce, nic dobrego nie będzie! Rzepaki słabe, zboża jare także słabe!" - żali się Krzysztof Deja.

"Gmina Klonowa- susza na całego, od początku kwietnia spadło ok. 14 l/m2" - raportuje Jakub Jarzyna.

Jednak nasi Facebook‘owicze informują także o regionach, gdzie wystąpił nadmiar opadów.

"Powiat Ełk Mazury mimo takiej sytuacji w całym kraju jeden z lepszych majów przez ostatnie lata. Duża ilość opadów w porównaiu do poprzednich lat, bardzo ładne zbożą i trawy, chociaż niskie temperatury w nocy dają średnie plony trawy" - donosi Karol Pieczyński.

"Wschodnie Mazowsze - dopiero przestajemy lgnąć na łąkach . Kto skosił wcześniej to pływało mu sianko" - napisał Dariusz Wysokiński.

Internauci nie żałowali także gorzkich słów pod adresem IUNG w Puławach, który problemu suszy na razie nie dostrzega.

"IUNG nie ogłosi suszy, bo to nie na rękę rządowi. A być może jakąś pomoc dla rolników by trzeba ogarnąć. W powiecie wągrowieckim nie pada od kilku tygodni, bo czy deszczem można nazwać pięciominutowe pokropienie. Nie ma suszy nie ma problemu!" - żali się Małgorzata Rodzewicz-Połeć.

"IUNG podobnie jak większość instytucji publicznych jest oderwana od rzeczywistości" - podsumowuje Daniel Zynder.

Te i wiele innych komentarzy możecie przeczytać na naszym Facebook‘owym profilu https://www.facebook.com/TopAgrarPolska.   bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 09:01