StoryEditor

Dom na gminnej działce

Pytanie: Obok mojego domu biegnie polna droga należąca do gminy. Podczas ostatnich pomiarów geodezyjnych okazało się, że mój dom wybudowany w latach 60. stoi częściowo na działce gminy. W jaki sposób uregulować własność tego fragmentu ziemi pod domem?
16.05.2020., 11:05h
Z zadanego pytania nie wynika, w jakich okolicznościach doszło do przekroczenia granicy przy budowie. Istnieje jednak możliwość, że w latach 60. granice działek nie budziły wątpliwości i budowa mieściła się w granicach działki Czytelnika. Możliwe, że z biegiem czasu, w wyniku różnych podziałów geodezyjnych kolejne pomiary przesunęły granice działek, przez co obecnie dom Czytelnika przekracza granice gruntów. W pierwszej kolejności sugeruję zlecenie ponownego pomiaru, by uzyskać pewność co do przebiegu granicy. Gdyby taki pomiar potwierdził dotychczasowe ustalenia, możliwe są następujące rozwiązania.

Po pierwsze, Czytelnik może domagać się ustalenia, że nabył w drodze zasiedzenia fragment działki gminy, na którym stoi jego dom. Przypomnieć należy, że zasiedzenie nastąpi, gdy dana rzecz jest nieprzerwanie w posiadaniu samoistnym przez okres co najmniej 30 lat. W tym przypadku o samoistności posiadania świadczy z pewnością budynek stojący częściowo na sąsiednim gruncie. W przypadku, gdy dana sytuacja nie kwalifikuje się do zasiedzenia, właściciel budynku może skorzystać z uprawnienia przysługującego mu na mocy przepisu art. 231 § 1 Kodeksu c...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:12