StoryEditor

Tarcza 2.0 dla rolników i ich rodzin

Rolnik w kwarantannie może pracować, jeżeli się zakazi dostanie 15 zł dziennie. Przysługuje mu zasiłek opiekuńczy za niektóre dzieci, za 3 miesiące państwo zapłaci mu składki emerytalno-rentowe, zamrożono niektóre terminy w KRUS.
14.05.2020., 14:05h

W związku z pandemią przygotowano pakiet przepisów dotyczących rolników. Dotyczą one m.in. osób pozostających w kwarantannie oraz przewidują pomoc finansową samym rolnikom, członkom ich rodzin (np. domownikom) w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w kraju.


Rolnik w kwarantannie

Na tę okoliczność Główny Inspektorat Sanitarny 17 kwietnia wydał w formie komunikatu specjalne informacje dla rolników. Wynika z nich, że rolnik pozostający w kwarantannie nie musi przebywać przez 14 dni w murach swojego domu, jak inni nią objęci. Traktowany jest jako osoba zdrowa, mająca potencjalny kontakt z osobą chorą. Jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia, może on wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Nie może jednak opuszczać terenu swojego gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami, poza domownikami. Musi zachować wysoki poziom higieny (obowiązek częstego i dokładnego mycia rąk, ich dezynfekcji i powierzchni itp.).

Rolnik w kwarantannie może na terenie swojego gospodarstwa prowadzić prace polowe oraz zajmować się inwentarzem, jednakże powinien zastosować maseczkę. Jeżeli zauważy u siebie objawy typowe dla wirusa COVID-19, natych...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 22:51