StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2017: komisarzu Hogan, pomożecie?

Mnożą się apele o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie na 2017 rok. Dopuszcza taką możliwość Komisja Europejska. Ale czy skorzysta z tego polskie MRiRW?
10.05.2017., 14:05h

Wielkopolska Izba Rolnicza zawnioskowała dziś do ministra rolnictwa o wykorzystanie możliwości, jaką dał krajom członkowskim unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan i podjęcie decyzji o przedłużeniu do 15 czerwca br. terminu składania wniosków o przyznanie dopłat na ten rok.

W opinii samorządu, należy także poważnie rozważyć zmianę obowiązującego terminu składania wniosków i zaproponować Komisji Europejskiej, aby wnioski były składane od 15 kwietnia do 15 czerwca. Z praktyki wynika bowiem, że pierwsze 2 tygodnie składania wniosków są stracone, ze względu na brak kompletnych zasiewów do końca marca, zaś w maju brakuje fizycznie czasu na wypełnienie i złożenie wniosków, ze względu na trwający natłok prac polowych – argumentuje WIR.

Alarmująca sytuacja

Samorząd rolny potwierdza i alarmuje, że w biurach ARiMR przyjmujących wnioski obszarowe panuje przepełnienie.

  • doradcy rolni nie nadążają z pracą, gdyż rolnicy gremialnie przychodzą z wnioskami właśnie teraz, w maju;
  • powodem była kapryśna wiosenna aura; znacznie opóźniły się tegoroczne siewy, głównie kukurydzy, sadzenie ziemniaków oraz terminy wykonania zabiegów ochronnych w zbożach, rzepaku, burakach cukrowych, czy warzywach polowych;
  • rolnicy siadają do przygotowania wniosku, gdy wszystkie pilne prace polowe są zrobione, a zasiane pola – pomierzone. Wniosku nie da się bowiem wypełnić ad hoc. Dlatego też do końca kwietnia niewiele ponad 10% rolników złożyło wnioski o płatności bezpośrednie – podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Dlaczego ARiMR wyłącza system?

Rolnicy skarżą się także na składanie wniosku przez Internet.

– W gospodarstwie trochę więcej czasu jest w sobotę i niedzielę, jednak właśnie w ostatni weekend ARiMR wyłączyła system teleinformatyczny. I to na tydzień przed końcem przyjmowania wniosków. To naprawdę niezrozumiałe – zaznacza Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Na podst. informacji WIR opr. pł

Fot. ec.europa.eu

CZYTAJ TAKŻE:
Tego już za wiele - rolnicy dostają kolejne pisma!
Dopłaty na 2016 rok zagrożone?
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:28