Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty do nawozów - znamy termin przyjmowania wniosków przez ARiMR!

We wtorek 19 kwietnia Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez Polskę specjalnego programu pomocowego, który pozwoli rolnikom zrekompensować wysokie ceny i utrzymać produkcję rolną na wysokim poziomie.

Bartłomiej Czekała21 kwietnia 2022, 10:43
We wtorek 19 kwietnia Komisja Europejska wyraziła zgodę na uruchomienie przez Polskę specjalnego programu pomocowego, który pozwoli rolnikom zrekompensować wysokie ceny i utrzymać produkcję rolną na wysokim poziomie.
O szczegółach mówili podczas specjalnej konferencji prasowej w miejscowości Zalęże Duże premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.


Historyczna pomoc krajowa dla rolników

Szef rządu podkreślił, że z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego trzeba wspierać polskich rolników i program wsparcia w wysokości 3,9 mld złotych jest takim właśnie działaniem.

- Wojna w Ukrainie pokazała jak ważna jest produkcja rolna, więc nasz rząd będzie wspierał rolnictwo. Prowadzimy także dopłaty do ubezpieczeń rolniczych, wsparcie suszowe i interwencyjny skup jabłek - mówił premier Morawiecki.

- Uruchamiając program dopłat do nawozów wspieramy bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Jest to program historyczny - takiej skali pomocy z budżetu krajowego jeszcze nie było. To inwestycja chroniąca polski rynek żywności i konsumentów przed drastycznymi podwyżkami - mówił wicepremier Kowalczyk.

Jak dodał, dopłaty będą do nawozów zakupionych między 1 września 2021 roku a 15 maja 2022 roku. Do ubiegania się o pomoc trzeba mieć fakturę lub paragon zakupu nawozów, a wnioski będzie można składać w ARiMR od poniedziałku 25 kwietnia do poniedziałku 16 maja.

CZYTAJ TAKŻE: Ile aktualnie kosztują teraz nawozy rolnicze? (21 kwietnia 2022)Jak będzie wyliczona pomoc?

Przypomnijmy, że zgodnie z projektowanymi przepisami wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn: 

  • deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego powierzchni upraw rolnych, jednak nie więcej niż 50 ha i stawki pomocy;
  • liczby ton nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., i różnicy średniej ceny za tonę nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego:

- ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu albo

- wynikającej z faktur lub imiennych dokumentów księgowych o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujących zakup w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Zróżnicowane stawki pomocy

Proponuje się, aby stawka pomocy była zróżnicowana i wynosiła:

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączenie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych;
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Jednocześnie w projekcie rozporządzenia proponuje się, aby z pomocy zostały wyłączone powierzchnie łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, do których jest przyznawana płatność rolno-środowiskowo-klimatyczne.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)