StoryEditor

Zachodniopomorscy rolnicy dyskutowali z komisarzem Wojciechowskim o KPS

Zachodniopomorscy rolnicy spotkali się dzisiaj z komisarzem ds. rolnictwa KE Januszem Wojciechowskim, aby porozmawiać o założeniach Europejskiego Zielonego Ładu. Mają wątpliwości, jak będą wyglądać dopłaty dla gospodarstw powyżej 50 ha po 2023 r.
20.04.2022., 15:04h

W ubiegłym roku został przyjęty pakiet 3 głównych rozporządzeń, które określają kształt reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Obecnie trwa dyskusja nad Krajowymi Planami Strategicznymi. Komisja Europejska wysłała swoje spostrzeżenia dotyczące przedłożonych planów strategicznych, państwa członkowskie mają się do nich odnieść. Komisarz zaznaczył, że jeszcze jest czas na to, żeby wnieść poprawki. Janusz Wojciechowski kilkukrotnie podczas dyskusji wspomniał, że Zielony Ład nie jest prawem i nie przedstawia paragrafów, do których należy się zastosować. Twierdzi ponadto, że państwa członkowskie i organizacje rolnicze głosowały za przyjęciem reformy WPR, która ma być realizowana przy pomocy Planów Strategicznych.

- Tyle będzie Zielonego Ładu w rolnictwie, ile będzie wpisane w Planie Strategicznym. Zaznaczę, że Komisja Europejska tym działaniem nie zamierza ograniczać produkcji rolnej – mówił Wojciechowski i podkreślił, że nie ma obowiązku realizacji wszystkich założeń. Jednak aby otrzymać dopłaty konieczne będzie spełnienie wymagań, jednak warto dodać, że część z nich jest obecnie realizowane w gospodarstwach np. stosowanie obornika, poplonów czy przyorywanie słomy. Polska ma na ten cel przewidziane 34,5 mld euro (150 mld zł), ok. 10 tys. zł na każdy hektar ziemi.


- Polska nie musi mieć żywności ekologicznej, nie musi na niej zarabiać, jeśli nie będzie chciała. Polscy konsumenci będą kupować najwyżej niemiecką żywność ekologiczną. Wspólny rynek nie ma żadnego przymusu. Teza o tym, że Unia Europejska oszalała i chce zmniejszyć produkcję żywności jest po prostu tezą nieprawdziwą. Nie ma takich planów i nie ma takich rozwiązań, które by do tego prowadziły – podkreślił Wojciechowski.  Zaznaczył, że to co jest w Planie Strategicznym, to nie jest propozycja Komisji, ale propozycja rządu. ­- Ja się teraz z wami razem przygotowuję do rozmowy z polskim rządem, jak zrobić ten Plan Strategiczny, żebym móc go z czystym sumieniem zatwierdzić, że to jest Plan Strategiczny dobry dla rolników. Chcę żeby ręka mi nie zadrżała, kiedy to zrobię. Dlatego rozmawiamy – mówił Janusz Wojciechowski do zachodniopomorskich rolników Solidarności.

Problemy rolników na tapecie

Łukasz Buchajczyk, rolnik z woj. zachodniopomorskiego zaznaczył, że większość rolników uczestniczących w spotkaniu gospodaruje na obszarze powyżej 50 ha. W Zielonym Ładzie czują się dyskryminowani. Dodatkowo rolnicy uważają, że korporacje i sklepy wielkopowierzchniowe zagarnęły rynek, a współpraca nie jest możliwa. Sprzedają produkty za marne grosze.

Opłacalność w wielu branżach, mimo wzrostu cen skupu się pogarsza przez rosnące koszty, a rolnikom przybywa biurokracji i kontroli, mimo, że miało być łatwiej i prościej. Według komisarza dość elastyczne prawodawstwo unijne pozwala w zakresie przewagi kontraktowej i równego rynku na zastosowanie mechanizmów krajowych jak np. w Hiszpani – zakaz sprzedaży produktów rolnych po cenach dumpingowych (poniżej kosztów wyprodukowania). Z kolei na ekspansję sieci handlowych receptą ma być skracanie łańcucha dostaw poprzez wzmocnienie sprzedaży bezpośredniej, lokalnej i przetwórstwa.

Rafał Wandachowicz z kolei podkreślił, że rolnicy mają coraz większy problem z ochroną roślin. Odniósł się w tym temacie do słów komisarza, że KE nie chce ograniczać produkcji. Niestety to jest właśnie czynnik, który zmniejsza plony i zwiększa presję szkodników. Z rynku znikają skuteczne środki ochrony roślin, a w ich zastępstwie pojawiają się droższe i takie, które trzeba zamiast raz, zastosować cztery razy, żeby odpowiednio zadziałały, co szkodzi kieszeni rolnika i środowisku. Komisarz powiedział, że obecnie nie są prowadzone prace, które miałyby przywrócić niektóre substancje czynne. Jednak po tym apelu powiedział, że weźmie to pod rozwagę.


 

Ekoschematy trzeba uprościć

Teraz dodatkowo rolnicy aby osiągnąć obecny lub wyższy poziom dopłat bezpośrednich będą musieli realizować określone Ekoschematy, według gospodarzy jest ich zbyt dużo i należy je uprościć.

- Też uważam, że zaproponowanie kilkunastu Ekoschematów, a niektóre z nich są dedykowane do bardzo wąskiego kręgu potencjalnych beneficjentów, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko powinno się skupić wokół dwóch podstawowych. Dla hodowców to jest dobrostan zwierząt, a dla producentów roślin rolnictwo węglowe – mówił Wojciechowski i zaznaczył, że Unia Europejska pracuje nad przepisami prawnymi, które pozwolą rolnikom płacić, za praktyki mające na celu zatrzymanie węgla w glebie. Trwają na ten temat rozmowy z ministerstwem rolnictwa.

Rolnicy podkreślili, że w Planie Strategicznym nie powinno się dyskryminować gospodarstw powyżej 50 ha i pozostać przy tym, że gospodarstwa rodzinne, to te do 300 ha. Warto zaznaczyć, że często te gospodarstwa dają zatrudnienie innym rodzinom. 

- Przepisuje mi się jakąś niechęć do dużych gospodarstw, bo mówię o tym że trzeba bronić małych gospodarstw. Absolutnie, z pełnym szacunkiem, uznaniem i z pełną troską podchodzę do rolników którzy mają 100-300 ha. Jest to gospodarstwo rodzinne w świetle ustawy i są to gospodarstwa, które zasługują na wsparcie. Ale musimy też powstrzymać likwidację małych gospodarstw, która błyskawicznie postępuje. W ciągu 10 lat w całej Europie 4 miliony gospodarstw zniknęło. Powtarzam tę deklarację, że z perspektywy mojej jako członka Komisji Europejskiej, jest pełna możliwość żeby gospodarstwa rodzinne do 300 ha były objęte płatnością redystrybucyjną – zaznaczył Wojciechowski i dodał, że konieczna jest kwestia uregulowania definicji rolnika aktywnego oraz dzierżaw, tak aby dopłaty otrzymywał rolnik, który faktycznie dany grunt uprawia.

- My jesteśmy rolnikami z dziada pradziada, którzy chcą produkować. To 118 € przy tych kosztach produkcji, które nam oferujecie to jest mało. Do tego musimy dobrać Ekoschematy, spełnić wymagania i uzyskać punkty. Ale ja nie jestem w stanie ich spełnić tą ilość punktów, żeby zdobyć dofinansowanie np. do dobrostanu czy rolnictwa węglowego – mówił Łukasz Buchajczyk. Za przykład podał 12 godz. na zaoranie obornika. Jest to nie do wykonania w wielu gospodarstwach rodzinnych, gdzie jest jeden ciągnik i nie ma pomocników.

- W pierwszym filarze są 3 elementy - płatność podstawowa, płatność redystrybucyjna,  ekoschematy. No i płatności do zwierząt i niektórych upraw – wyjaśnił komisarz. Dodał, że w ekoschematach, raczej nie będzie dążenia do ich łączenia, ale stopniowania wypełnienia danego ekoschematu. Im więcej zrealizowanych punktów, tym dopłata będzie wyższa.

Debata uznana za udaną?

Rolnicy z dyskusji byli zadowoleni. Uważają, że jest bardzo potrzebna, aby w KE było słychać ich głos i zdanie na temat zmian. Wcześniej komisarz debatował z grupką rolników na różne tematy dot. rodzinnych gospodarstw, farm przemysłowych i Zielonego Ładu na Twitterze. Jednak bezpośrednia wymiana poglądów i uwag, to zupełnie co innego. Na podstawie konkretnych przykładów komisarz mógł zapoznać się z elementami, które rolnicy uważają za szkodliwe, a na które warto zwrócić dodatkową uwagę, żeby wesprzeć ich w reformie gospodarstw. 

To kolejna dyskusja, z której jasno wynika, że rolnikom potrzebne są konkrety, bo jak na razie są straszeni „eko”, „zielonym”, „zrównoważonym” rolnictwem. Przydałaby się prosta lista dobrych, zrównoważonych praktyk w rolnictwie, tak aby każdy rolnik mógł zastanowić się nad tym czy jego gospodarstwo jest zrównoważone i co może właściwie zrobić żeby było bardziej przyjazne środowisku. W wielu z nich może okazać się, że już takie właściwie jest…

W ostatnim czasie komisarz Wojciechowski spotkał się również z Konradem Krupińskim, rolnikiem z woj. warmińsko-mazurskiego, z którym również intensywnie dyskutował za pośrednictwem mediów społecznościowych. 


dkol

Fot. Screen Youtube Kuba Buchajczyk

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:37