Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Epidemia koronawirusa: co z przetargami licytacyjnymi KOWR?

Obrazek

Czy KOWR powinien ograniczyć przetargi licytacyjne? O takie rozwiązanie apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Grzegorz Ignaczewski24 marca 2020, 15:53
Wielkopolska Izba Rolnicza, w obliczu sytuacji epidemiologicznej w kraju, zaapelowała o bezwzględne wprowadzenie przeprowadzania przez KOWR ofertowych przetargów ograniczonych na wszystkie przeznaczone do dzierżawy nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak czytamy w stanowisku Izby, w Wielkopolsce od ubiegłego roku przetargi ofertowe odbywają się od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie, która obecnie wynosi 13,99 ha. W związku z powyższym większość organizowanych przetargów ograniczonych dla wielkopolskich rolników ma charakter licytacyjny, w których bierze udział znaczna ilość rolników. Zdaniem WIR, zasoby lokalowe OT KOWR w Poznaniu nie zapewniają warunków do zachowania zasad ostrożności sanitarno-epidemiologicznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników przetargów i ich rodzin, ale również dla pracowników KOWR prowadzących przetarg. Tym samym stanowi to ogromne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania Oddziału oraz dla funkcjonowania gospodarstw rolnych osób uczestniczących. Dynamika wzrostu zachorowań jest bardzo duża, co zwiększa z każdym dniem prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa zarówno wśród rolników jak i pracowników KOWR.

W tak trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie, zdaniem Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i do minimum ograniczyć konieczność kontaktów pomiędzy rolnikami a urzędnikami.

Biorąc pod uwagę ogłoszone dziś kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się osób i organizacji wszelkich zgromadzeń wniosek WIR wydaje się jak najbardziej zasadny. gi


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)