StoryEditor

Firma Döhler skupująca jabłka doigrała się? Sadownicy mieli dość!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec jednego z największych odbiorców jabłek w Polsce. Podstawowe zarzuty to niezrozumiałe zasady ustalania cen skupu oraz opóźnienia w płatnościach dla sadowników sięgające nawet… pięciu miesięcy. 
27.08.2018., 11:08h
UOKiK wszczął postępowanie wobec firmy Döhler jednego z największych na polskim rynku przetwórców owoców i producentów koncentratów. – Mamy dowody na to, że firma wykorzystuje swoją przewagę kontraktową wobec rolników i dostawców. Zarzuty dotyczą zbyt długich terminów płatności i niejasnych zasad ustalania ceny za owoce – mówi Marek Niechciał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 
Nawet 5 miesięcy oczekiwania!
Z informacji UOKiK wynika, że firma Döhler przewiduje termin płatności wynoszący 90 dni podczas, gdy polskie przepisy dopuszczają tylko 2 miesiące. – Co więcej, nawet tych 90 dni spółka nie przestrzega. Opóźnienia sięgają dodatkowych 64 dni. Oznacza to, że dostawca może czekać nawet ponad 5 miesięcy – dodaje prezes Niechciał, który jednocześnie zwraca uwagę, że takie rażące opóźnienia są nieuczciwe i grożą utratą płynności finansowej zarówno rolników, jaki i innych dostawców.
„Magia” kształtowania cen skupu
Ale kwestia długich terminów płatności to nie jedyny przewinienie firmy Döhler. – Nie podoba nam się również niejasny sposób ustalania ceny, który powoduje, że dostawca  nie jest w stanie nawet w przybliżeniu oszacować ile dostanie pieniędzy za owoce – dodaje Marek Niechciał.

Kształtowanie ceny przez spółkę opiera się na wielu czynnikach, m.in. wielkości podaży, warunkach pogodowych i zachowaniu konkurencji. Są to okoliczności, których nie da się przewidzieć w momencie podpisywania umów i daje to przedsiębiorcy dowolność w ustalaniu stawki. Tymczasem umowa kontraktacji powinna dawać pewność warunków zarówno przetwórcy, jak i rolnikowi.

Analogiczne zarzuty postawiony wcześniej firmie T.B Fruit Polska. Tu terminy płatności dochodziły nawet do pół roku. UOKiK przypomina, że kary za wykorzystanie przewagi kontraktowej wynoszą do 3% rocznego obrotu danej firmy.    wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:44