StoryEditor

Gigantyczne zapasy OMP mogą po raz kolejny wpłynąć na obniżenie cen mleka

W związku z kryzysem mlecznym w 2015 roku zgromadzono z funduszy unijnych ogromne zapasy odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które obecnie wynoszą 380 000 ton. Ta spora rezerwa może przyczynić się do ponownego obniżenia cen mleka.
02.02.2018., 09:02h
Waloński minister rolnictwa René Collin w poniedziałek w Brukseli potraktował ten temat jako pilny dla porządku obrad Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa. Belgia wzywa Komisję Europejską do jak najszybszego zredukowania zapasów interwencyjnych. Europejska Rada ds. Mleka wzywa ministrów rolnictwa Unii Europejskiej do zaprzestania dalszego sprzedawania zapasów po „cenach dumpingowych“.

Belgia, Niemcy i Francja mają obecnie około 200 000 ton mleka w proszku zgromadzonego w ramach mechanizmu interwencyjnego UE, co stanowi ponad dwie trzecie wszystkich publicznych zapasów OMP w UE. Trzy główne kraje produkujące mleko, niejako dotknięte nadprodukcją i spadkiem cen w wyniku kryzysu w sektorze mlecznym w latach 2015/16, mają jednak odmienne stanowiska na temat średnioterminowej redukcji zapasów i stworzenia przyszłego instrumentu kryzysowego.

Waloński minister rolnictwa, René Collin, obawia się, że zbyt szybko opracowany harmonogram wprowadzania zapasów OMP na rynki światowe w 2018 roku, na takie jak Afryka i Chiny, może sprawić, że belgijski przemysł mleczny ucierpi na tym. Aby nie ryzykować dalszym spadkiem cen mleka w UE, waloński socjalista opowiad...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 20:33