StoryEditor

Grozi nam całkowite wstrzymanie eksportu do USA?

Jutro Główny Lekarz Weterynarii wyśle do Stanów Zjednoczonych informację w jaki sposób rząd zamierza zagwarantować zatrudnienie 50 dodatkowych lekarzy weterynarii, którzy mają nadzorować eksport do USA. Brak realizacji tego ultimatum będzie oznaczał amerykańskie embargo na sprzedaż, która jest warta ponad 600 milionów dolarów.
07.05.2019., 17:05h
Sprawa ciągnie się już od 2017 roku, kiedy Amerykanie zwrócili uwagę, że nadzór nad eksportem polskiej wieprzowiny do ich kraju sprawują wyznaczeni urzędowi lekarze weterynarii, a nie etatowi pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej. Ponieważ od tamtego czasu ich żądanie nie zostało zrealizowane ostatnio zagrozili całkowitym wstrzymaniem w połowie lipca importu z Polski. Jednocześnie do 8 maja strona polska ma przedstawić harmonogram naprawy sytuacji.

- Termin odpowiedzi na pismo jeszcze nie upłynął, ale zostanie dotrzymany. Nowy Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka przygotowuje odpowiedź - twierdził na dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, ale dopytywany przez dziennikarzy czy dodatkowi lekarze będą zatrudnieni na czas odpowiadał enigmatycznie.
- Jesteśmy w bardzo dobrych kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi i bierzemy pod uwagę ich sugestię - mówił minister rolnictwa.

Ale to nie koniec zmian. „Przy okazji” sprawy amerykańskiej rząd przygotowuje ustawę, która ma całkowicie zmienić system nadzoru nad rzeźniami.

- Również, nie tylko ze względu na oczekiwania naszych kolegów z USA, ale ze względu na poprawienie systemu nadzoru nad eksportem żywności pochodzenia zwierzęcego zgłosiłem, tak jak się zobowiązałem, w kwietniu pod obrady Rady Ministrów, projekt ustawy zmieniającej funkcjonowania weterynarii w Polsce. Generalnie zakłada znaczące zwiększenie etatów w Inspekcji Weterynaryjnej. Tak żeby te sprawy związane głównie z mięsem były realizowane przez lekarzy będących pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej. Wydaje się, że to jest potrzebne nie tylko ze względu, że ktoś tego od nas oczekuje, ale to powinno w sposób istotny podnieść wiarygodność polskiego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem  żywności - przekonywał szef resortu rolnictwa.

W 2018 r. wartość eksport polskiej wieprzowiny do Stanów Zjednoczonych wyniosła  631 mln zł. Tymczasem na zatrudnienie dodatkowych 50 osób potrzebnych jest zaledwie 4 mln zł. Problem w tym, że płace w Inspekcji Weterynaryjnej są tak niskie, że w ostatnim czasie co roku odchodzi z niej ok. 100 lekarzy weterynariiwk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 16:59