Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Idą święta, tuczniki drożeją

Obrazek

Święta zbliżają się wielkimi krokami, widać to także w handlu wieprzowiną. Podaż na mięso jest duża a kilku tygodni ceny skupu tuczników cały czas rosną. U sąsiadów za Odrą także zanotowano podwyżkę o 4 eurocenty na wbc. Czy ma to przełożenie na nasz rynek?

Aleksandra Galus23 marca 2017, 15:00

To już kolejny tydzień podwyżek cen tuczników w skupie. Podwyżki nabierają tempa i na dzień dzisiejszy wynoszą od 10 do nawet 30 gr/kg netto. Co więcej, cześć ubojni w kraju zapowiedziało, że od jutra (piątek) lub od poniedziałku także stawkę podniesie. Jak relacjonują przedstawiciele ubojni, jest to efekt wzmożonego zapotrzebowania na wieprzowinę w okresie przedświątecznym ze strony sklepów oraz hurtowni.


W Niemczech wbc drożeje

W tym tygodniu na giełdzie w Niemczech stawki za wbc zostały podniesione z poziomu 1,57 euro/kg na 1,61 euro/kg. Rynek niemiecki cały czas jeszcze nie odreagował zamieszania w związku z zamknięciem jednego z tamtejszych zakładów. Warto dodać, że stawka 1,57 euro/kg utrzymywała się tam przez dwa tygodnie, a obecna podwyżka sprawiła, że kwota 1,61 euro jest najwyższą odnotowaną od początku tego roku.

Ubojnia w Vion będzie zamknięta

Przypomnijmy, że zablokowanie ponad miesiąc temu eksportu mięsa z dwóch niemieckich zakładów do Chin spowodowało, że eksportowane mięso trafiało przez kilka tygodni także do Polski – takie informacje docierały do nas ze strony rolników. Dodatkowo, niemałe zamieszanie wprowadziła przed tygodniem informacja, że jedna z większych ubojni w Niemczech - Vion w Zeven (Dolna Saksonia) wraz z końcem kwietnia planuje zamknięcie.

W tym samym czasie (przed tygodniem) stawki VEZG nie przyjęło część niemieckich ubojni, utrzymując swoją własną linię cenową. Dopóki zamieszanie na niemieckim rynku trzody nie ucichnie, będzie ono powodowało niepokój także na polskim rynku, co w niedługim czasie możemy odczuć – w dalszym ciągu podkreślają polskie ubojnie.

Polska: maciory w dobrej cenie

Maciory są w cenie tucznika? Czy niebawem tak będzie? Wszystko możliwe. Jeszcze w połowie marca niektóre firmy skupujące za tuczniki płaciły ok. 4,20 zł/kg żywca. Kilka dni później, po podwyżkach w Niemczech cena tuczników wzrosła ok. 10 gr do ok. 4,25-4,3 zł/kg żywca. W tym samym czasie do niespotykanych dotąd rozmiarów urosły ceny macior. Za maciory w dobrej kondycji skupujący płacą nawet 4,2 zł/kg żywca, przeciętnie jest to 4,1 zł/kg. Knury w skupie kosztują już 3,6-3,7 zł/kg żywca. Takie stawki powodują, że ok. 200 kg maciora pokrywa koszt zakupu loszki hodowlanej. Za loszki obecnie trzeba płacić od 650-750 zł/szt. brutto. Loszki ras hybrydowych są droższe i kosztują nawet 1200 zł/szt. netto.  

Tuczniki skupują za 4,70 zł

W ostatecznym bilansie średnia stawka za żywiec wieprzowy wynosi obecnie: 4,70 zł/kg netto, czyli w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosła o 6 groszy. W klasie E średnio rolnik dostanie 6,17 zł/kg, za U: 5,87 zł/kg, a za R: 5,48 zł/kg. Najwyższa odnotowana przez redakcję „top agrar Polska” stawka za żywiec wieprzowy wynosi 5,10 zł/kg w wilku województwach, natomiast najniższa 4,10 zł/kg w lubelskim. Najwięcej za klasę E rolnik może dostać również w województwie mazowieckim (6,50 zł/kg/).   ag, jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu trzody chlewnej - sonda cenowa!

 


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy