StoryEditor

Ile hektarów państwowej ziemi trafiło w ręce cudzoziemców?

Nieco ponad 360 ha państwowych gruntów rolnych sprzedano obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego od połowy maja 2016 r. Opozycja pyta rząd czy zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom udało się zrealizować.  
06.12.2022., 10:12h

Celem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, która weszła w życie w 2016 roku, miało być m.in. wstrzymanie sprzedaży nieruchomości gruntowych należących do Skarbu Państwa cudzoziemcom. Chcąc zobaczyć, czy wprowadzenie ww. zmian miało sens i czy zakładany cel udało się zrealizować – napisała do ministra rolnictwa posłanka Katarzyna Ososa z Platformy Obywatelskiej, która zapytała, ile hektarów gruntów zostało sprzedanych cudzoziemcom w latach 2016-2022.

Jakie przepisy obowiązują?  

W odpowiedzi wiceminister Rafał Romanowski przypomniał, że 1 maja 2016 r. skończył się, obowiązujący od 2004 r., okres ochronny na zakup nieruchomości rolnych położonych na terytorium Polski przez określonych cudzoziemców. Oznacza to, że cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EFTA+UE) albo Konfederacji Szwajcarskiej mogą kupować w Polsce grunty rolne bez obowiązku uzyskania zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Cudzoziemcem, zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców jest: ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 10:48