Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ile polskiej ziemi kupili obcokrajowcy?

Obrazek

Ludowcy domagają się od rządu informacji na temat sprzedaży ziemi rolniczej obcokrajowcom. Ich zdaniem w ciągu ostatnich dwóch lata taka sprzedaż podwoiła się.

wk13 września 2018, 13:57
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zażądał odroczenia posiedzenia Sejmu żeby na sale posiedzeń mógł przybyć premier Mateusz Morawiecki i przedstawić informację na temat „gigantycznej wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom”. Szef ludowców przytoczył dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z których wynika, że w roku 2017 sprzedano obcokrajowcom ponad 1 tys. ha polskiej ziemi.

– To jest dwa razy więcej niż w roku 2015. Oskarżaliście nas, że sprzedajemy polską ziemię. Szliście do wyborów, mówiąc, że będziecie ją chronić. Wyprzedajecie ją na niespotykaną do tej pory w historii Polski skalę. PiS jest fałszywym obrońcą polskiej ziemi. PiS jest fałszywym obrońcą polskiego rolnictwa. PiS jest fałszywym obrońcą Polski – grzmiał w z mównicy sejmowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejm obrad jednak nie przerwał. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że sprawa została odesłana do komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która ma ją rozpatrzyć.

Oficjalne dane

Faktycznie z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2017 r. z 4,5 tys. ha kupionych w Polsce przez obcokrajowców nieco ponad 1 tys. ha stanowiły nieruchomości o charakterze rolnym i leśnym. Aby kupić takie grunty w kraju teoretycznie wymaga się na to zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Potencjalny nabywca powinien także wykazać jakie więzi łączą go z krajem (pochodzenie, małżeństwo, prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej lub rolniczej). Ale takie przepisy nie obowiązują już obywateli Unii Europejskiej gdyż 1 maja 2016 r. skończył się okres przejściowy zakazujący takich transakcji.
Jeszcze w kwietniu 2016 r. Sejm uchwalił ustawę, w której zakazał sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Podstawą jej zagospodarowania stała się dzierżawa. Zakaz nie dotyczy działek poniżej 0,3 ha.   wk
Fot. R. Zambrzycki, sejm.gov.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)