Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ile polskiej ziemi kupili obcokrajowcy?

13.09.2018

Drukuj

Ile polskiej ziemi kupili obcokrajowcy?

Artykuł dostępny

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zażądał odroczenia posiedzenia Sejmu żeby na sale posiedzeń mógł przybyć premier Mateusz Morawiecki i przedstawić informację na temat „gigantycznej wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom”. Szef ludowców przytoczył dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z których wynika, że w roku 2017 sprzedano obcokrajowcom ponad 1 tys. ha polskiej ziemi.

r e k l a m a

– To jest dwa razy więcej niż w roku 2015. Oskarżaliście nas, że sprzedajemy polską ziemię. Szliście do wyborów, mówiąc, że będziecie ją chronić. Wyprzedajecie ją na niespotykaną do tej pory w historii Polski skalę. PiS jest fałszywym obrońcą polskiej ziemi. PiS jest fałszywym obrońcą polskiego rolnictwa. PiS jest fałszywym obrońcą Polski – grzmiał w z mównicy sejmowej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejm obrad jednak nie przerwał. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że sprawa została odesłana do komisji rolnictwa i rozwoju wsi, która ma ją rozpatrzyć.

Oficjalne dane

Faktycznie z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w 2017 r. z 4,5 tys. ha kupionych w Polsce przez obcokrajowców nieco ponad 1 tys. ha stanowiły nieruchomości o charakterze rolnym i leśnym. Aby kupić takie grunty w kraju teoretycznie wymaga się na to zezwolenia ministra spraw wewnętrznych. Potencjalny nabywca powinien także wykazać jakie więzi łączą go z krajem (pochodzenie, małżeństwo, prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej lub rolniczej). Ale takie przepisy nie obowiązują już obywateli Unii Europejskiej gdyż 1 maja 2016 r. skończył się okres przejściowy zakazujący takich transakcji.
Jeszcze w kwietniu 2016 r. Sejm uchwalił ustawę, w której zakazał sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Podstawą jej zagospodarowania stała się dzierżawa. Zakaz nie dotyczy działek poniżej 0,3 ha.   wk
Fot. R. Zambrzycki, sejm.gov.pl

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii