StoryEditor

Informacja o śladzie węglowym pojawi się na produktach spożywczych?

Ministerstwo rolnictwa nie planuje wprowadzenia na etykietach produktów spożywczych informacji o tzw. śladzie węglowym. Chcieliby tego posłowie Partii Zielonych, ale zdaniem MRiRW, biorąc pod uwagę oparcie naszej gospodarki na węglu, pogorszyłoby to konkurencyjność naszego eksportu żywności. 
06.05.2020., 12:05h
Na pomysł etykietowania produktów spożywczych o tzw. śladzie węglowym produktu wpadli posłowie: Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko i Małgorzata Tracz z Partii Zielonych. Taka informacja zawierałaby łączną sumę emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu.

- Zważywszy iż zmiany klimatyczne stanowią obecnie jeden z najważniejszych problemów środowiskowych, wiedza o obciążeniu środowiska śladem węglowym przez dany produkt mogłaby być ważną informacją dla polskiego klienta przy podejmowaniu wyborów konsumenckich. Jednocześnie informacja taka mogłaby zmotywować klientów do redukcji śladu węglowego poprzez zakupy produktów lokalnych, czyli polskich. Tym samym informacja o śladzie węglowym na produktach rolnych pomogłaby wesprzeć polskie rolnictwo – napisali posłowie z Partii Zielonych. 

Ale resort rolnictwa nie planuje takiej inicjatywy, gdyż jego zdaniem byłoby to ze szkodą dla polskiego eksportu żywności oraz przede wszystkim rolnictwa. 

Wprowadzenia takich etykiet byłoby możliwe tylko wtedy, jeżeli dotyczyłoby wszystkich państw Unii Europejskiej. To z kolei wymagałoby wspólnych metodyk wyliczania śladu...
Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 20:48