StoryEditor

Inwestowanie w biogazownie – najstabilniejsze źródło odnawialnej energii

Biogaz powinien być priorytetem, ponieważ jak twierdzi ministerstwo rolnictwa, inne źródła odnawialnej energii nie są tak stabilne. Proponują rozwiązania zmierzające ku poprawie możliwości inwestowania w biogazownie.
06.03.2023., 10:03h
Ukazała się informacja po toczących się pracach nad ustawą „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych” w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Janusz Kowalski wiceminister rolnictwa odpowiada za jej przygotowanie.

Zdaniem MRiRW projekt ustawy „odpowiada na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, odpornych na uwarunkowania meteorologiczne, odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Ponadto, zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040 („PEP2040”) polskie biogazownie mogą pełnić w systemie nie tylko istotną rolę wytwórczą, ale również szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na moc. Elastyczność wytwarzania w tego rodzaju instalacjach stanowi istotny atut wobec rosnącego udziału mniej stabilnych instalacji OZE (w szczególności instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych) w miksie energetycznym Polski – czytamy w informacji o ustawie”.

Zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności Polski 

Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, resort rolnictwa uważa, że koniecznie jest zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności Polski w zakresie energetyki. Może być to osiągnięte przez rozwój rolniczych biogazowni, których funkcjonowanie oparte ma być jako dostępny lokalnie substrat. Zatem biogazownie rolnicze mają stanowić instrument, który ma zwiększyć bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną Polski, a przy tym będąc ważnym elementem transformacji energetycznej.

Biogazownia – przyjazna środowisku

Biogazownie mają jednocześnie stanowić domknięcie systemu gospodarowania odpadami, które powstają w polskich gospodarstwach rolnych czy zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego. Substrat, który powstaje w tych miejscach, może być wykorzystywany w lokalnej biogazowni do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła i biogazu w sposób przyjazny środowisku.

Zobacz także: Ciepło z rolniczej elektrociepłowni. Biogazownia to oszczędność i ekologia

- Sytuacja, w której paliwo do tego rodzaju instalacji jest produkowane na miejscu, jest zużywane na miejscu, a następnie, jako poferment, lokalnie wykorzystywane na potrzeby nawożenia gleb uprawnych stanowi sytuację tak dalece pożądaną, że zasługuje na szczególne rozwiązania prawne, które pozwolą upowszechnić ten model w całej Polsce. Podkreślić przy tym należy, że biogazownie jako odnawialne źródło energii, zastępując produkcję energii z paliw kopalnych, zmniejszają emisję dwutlenku węgla i substancji zanieczyszczających powietrze - przekonuje resor rolnictwa.

W jaki sposób rząd będzie promował biogaz?

W projektowanej ustawie zostanie zaproponowane, jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wprowadzenie:
  • ułatwień w procesie inwestycyjnym, poprzez określenie szeregu przepisów proceduralnych odnoszących się do postępowania administracyjnego w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz postępowania w przedmiocie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę, a także w zakresie wydania warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
  • ułatwień w wykorzystaniu lokalnego potencjału substratu, poprzez wskazanie, że nie stanowią odpadu substraty określone w wydanym na podstawie projektowej ustawy rozporządzeniu wykonawczym, co doprowadzi do tego, że nie będzie wymagane przeprowadzenie określonej procedury administracyjnej przed odpowiednim marszałkiem województwa w przedmiocie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny oraz potwierdzenia spełnienia warunków uznania przedmiotu, lub substancji za produkt uboczny;

Czytaj również: Polska stanie się potentatem w produkcji biometanu?

  • ułatwień w zakresie wykorzystania produktu pofermentacyjnego, poprzez określenie, że wymieniony w rozporządzeniu Ministra właściwego do spraw rolnictwa surowiec będzie mógł być wprowadzany do obrotu jako produkt pofermentacyjny bez konieczności uzyskania pozwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa, co w efekcie umożliwi producentom ich zbycie lub zagospodarowanie bez konieczności uzyskiwania określonej decyzji administracyjnej.

Kiedy ustawa będzie gotowa?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje, aby ustawa była gotowa w I kwartale 2023 roku. Za przygotowanie ustawy odpowiada Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.


wk
fot. envato.elements
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. październik 2024 19:50