StoryEditor

Zmowa cenowa producentów silosów? UOKiK interweniuje

UOKiK podejrzewa zmowę cenową przy sprzedaży silosów. Dlatego też wraz z funkcjonariuszami policji przeszukano siedziby producentów silosów. Jeżeli podejrzenia zostaną poparte dowodami, firmom grożą poważne konsekwencje, jak kary na miliony złotych.
23.08.2023., 14:08h
Ceny silosów na rynku wzrosły niekiedy nawet trzykrotnie po ogłoszeniu dopłat do budowy silosów. Samorząd rolniczy w związku z tym zwrócił się w tej sprawie do Prezesa UOKiK, aby ten przeprowadził dochodzenie.

Policja przeszukuje siedziby producentów silosów

Dzisiaj 23 sierpnia, Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Pracownicy Urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby dwóch producentów silosów:
  • BIN z Aleksandrowa Kujawskiego,
  • Michał P. Targoński z siedzibą w Wysokiem Mazowieckim.

Doszło do zmowy cenowej?

Na ten moment trwa sprawdzanie, czy możliwe jest, aby ceny silosów zbożowych mogły wzrosnąć w wyniku niedozwolonych praktyk po ogłoszeniu dopłat przez ministerstwo rolnictwa.


Zobacz także: Po interwencji UOKiK Pfeifer & Langen zmieniają politykę co do zakupu nasion przez rolników


- W postępowaniu wyjaśniającym chcemy sprawdzić, czy mogło dojść do zmowy cenowej i wymiany poufnych informacji pomiędzy konkurentami na rynku. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy. Przypominam, że wspólne ustalanie cen lub wymienianie się informacjami o nich jest naruszeniem prawa konkurencji. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie kalkulować stawki, po których oferują produkty – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Milionowe kary dla producentów

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom zaznacza UOKiK. W momencie, kiedy zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wtedy rozpocznie się postępowanie antymonopolowe, a zarzuty zostaną postawione konkretnym podmiotom.

- Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł – wyjaśnia UOKiK.


na podst. K.SZ.  tygodnik-rolniczy
fot: Bernat
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:03