StoryEditor

Jak rozwiązać problem eksportu towarów rolnych z Ukrainy? Sektor rolniczy odpowiada

Sektor rolniczy w związku ze skutkami, jakie płyną z liberalizacji handlu z Ukrainą, przedstawił konkretne propozycje rozwiązania problemów. Jak zostało podkreślone, rolnictwa nie może być powodem, dla którego zaprzestane zostanie wspieranie Ukrainy. Komisja Europejska musi wyjść z takimi pomysłami, aby zaradzić skutkom handlu z Ukrainą.
12.01.2024., 14:01h

W Brukseli przedstawiciele Copa-Cogeca oraz 5 organizacji reprezentujących producentów i wytwórców z sektorów cukru, zbóż, nasion oleistych, mięsa drobiowego i jaj spotkało się z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby wyrazić swoje poważne obawy dotyczące nieograniczonego importu z Ukrainy oraz zaproponować możliwe rozwiązania.

- Ważne spotkanie z 5 organizacjami reprezentującymi 5 różnych sektorów rolnych. Proponują mechanizm ochrony rolników/producentów przed poważnymi zakłóceniami na rynku – donosił na portalu X J. Wojciechowski.

Sektor rolniczy ponosi nieproporcjonalne obciążenie

Reprezentanci organizacji rolniczych podkreślili, że to, co dzieje się na Ukrainie, jest nie do tolerowania i obowiązkiem oraz interesem UE jest dalsze wspieranie Ukraińców.

Zobacz także: Polska przeciwko redukcji pestycydów! Siekierski ma podtrzymać sprzeciw wobec SUR

- Dlatego też my, jako producenci, jesteśmy gotowi w dalszym ciągu brać udział w wysiłkach UE na rzecz pomocy Ukrainie. Niestety uważamy, że wysiłki te są obecnie dzielone w sposób niesprawiedliwy, a sektor rolniczy ponosi nieproporcjonalne i niezrównoważone obciążenie. Obawiamy się, że jeśli mechanizm autonomicznych środków handlowych (ATM) z Ukrainą zostanie utrzymany w obecnej formie, bez dostosowań, przetrwanie producentów w UE w ogóle, a zwłaszcza w sektorach zbóż, nasion oleistych, drobiu, jaj i cukru, stawką będzie dyskusyjne – napisali w oświadczeniu reprezentanci 6 organizacji.

- Dziękujemy komisarzowi J. Wojciechowskiemu za konstruktywne spotkanie i wysłuchanie naszej wspólnej prośby. Ukrainę należy wspierać w jej wysiłkach wojennych, ale należy pilnie zająć się obciążeniem sektora rolnego UE – napisali przedstawiciele sektora drobiarskiego.

Jak rozwiązać problem eksportu towarów rolnych z Ukrainy?

W związku z tym organizacje rolnicze wezwały do rozważenia przez Komisję Europejską, Radę i Parlament następujących środków:

  • wzmocnienie wysiłków międzynarodowych na rzecz ułatwienia przepływu towarów z portów Morza Czarnego, tak aby ponownie stały się one głównym kanałem eksportu.
  • dodatkowe inwestycje poprawiające logistykę i infrastrukturę, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie tzw. Korytarzy Solidarnościowych oraz zwiększenie ich liczby, aby towary mogły łatwo przepływać tam, gdzie są potrzebne.
  • dodatkowe wysiłki mające na celu zapewnienie zgodności produktów wprowadzanych na rynek wewnętrzny z wymaganymi normami fitosanitarnymi, normami w zakresie dobrostanu zwierząt i stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych poprzez wzmocnienie kontroli granicznych.
  • stworzenie systemu gwarantującego określenie miejsca przeznaczenia wszystkich przesyłek ukraińskich produktów rolnych przed wejściem do UE.
  • wprowadzenie systemu gwarantującego, że ukraińskie produkty dotrą do miejsca przeznaczenia określonego przed wejściem do UE i nie trafią gdzie indziej, np. poprzez zastosowanie systemu kaucyjnego.
  • wprowadzenie progów importowych dla wrażliwych towarów podlegających liberalizacji handlu w oparciu o średnią roczną z połączonych lat 2021 i 2022. Wszelkie produkty importowane powyżej tego progu powinny podlegać wywozowi poza UE, a zatem w przypadku tranzytu wyłącznie wewnątrz rynku UE. Pomiar ilości opierałby się na systemie nadzoru DG TAXUD.

image

Zawieszenie cła na import z Ukrainy - konflikt w Komisji Europejskiej!

- Wierzymy, że mechanizmy te stanowią konstruktywny sposób na utrzymanie przepływów handlowych, ochronę producentów z UE, pomoc ukraińskim producentom w dywersyfikacji eksportu, przywrócenie starych szlaków handlowych i ograniczenie ich zależności od rynku UE – napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Copa-Cogeca oraz

  • Europejskiego Stowarzyszenie Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa Drobiowego (AVEC),
  • Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS),
  • Międzynarodowej Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków (CIBE),
  • Europejskiej Konfederacja Produkcji Kukurydzy (CEPM),
  • Europejskiej Unii Handlu Hurtowego Jajami, Przetworami Jajecznymi, Drobiem i Dziczyzną (EUWEP).

wk

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 12:08