Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Nasz test: Jak punkty skupu badają ziarno?

Obrazek

To pierwszy taki test. Nikt przed nami go nie wykonał. Do punktów skupu wysłaliśmy próbki składające się z dokładnie takiego samego ziarna. Cel? Sprawdzenie jakości badań pszenicy jakościowej.

Jacek Daleszyński28 marca 2017, 10:35

Każdy rolnik sprzedający pszenicę jakościową liczy na to, że parametry ziarna zostaną rzetelnie zbadane. Od wyniku badań zależy przecież ostateczna cena za towar. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jak skupy badają ziarno.

W tym celu w jednym gospodarstwie z jednej partii ziarna pobraliśmy pszenicę, z której po ujednoliceniu przygotowaliśmy próbę ziarna w 20, identycznych powtórzeniach. 

  1. Dla jak największej precyzji pobierania prób zleciliśmy to zadanie rzeczoznawcy z niezależnej firmy przeprowadzającej badania.
  2. Próbki zostały zapakowane we wcześniej opisane woreczki samoplombujące, aby ziarno do momentu zbadania było dobrze zabezpieczone.
  3. Dokładne, kilkukrotne wymieszanie całego pobranego ziarna przed zapakowaniem miało je w jak największym stopniu ujednolicić. Każda próbka musiała być taka sama.
  4. Łącznie powstało 20 powtórzeń dokładnie tej samej próbki. Każde powtórzenie to 2 opakowania.
  5. Próbka gotowa do wysyłki. Takie przesyłki trafiły do punktów w całym kraju.

Nie wszystkie skupy przesłały wyniki, ale te, które otrzymaliśmy zestawiliśmy w tabeli.

Jak wypadły badania podstawowych parametrów mających wpływ na cenę? Czy zawartość białka, liczba opadania i gęstość wszędzie były takie same czy może różniły się między sobą?

Wyniki są zaskakujące!

Żeby je poznać musisz przeczytać artykuł w najnowszym, kwietniowym wydaniu „top agrar Polska”. Nie możesz go przegapić!

Nie masz jeszcze prenumeraty? Zapoznaj się z naszą ofertą!

jd, fot. SierszenskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)