StoryEditor

Jak zarobić na hodowli jeleni szlachetnych? Jedyna ubojnia jeleniowatych w Polsce

Odwiedziliśmy jedno z nielicznych gospodarstw w Polsce zajmujących się hodowlą jeleni szlachetnych i jedyną ubojnię jeleniowatych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wygląda utrzymanie stada ponad 250 sztuk jelenia? Czy da się na tym zarobić? 
14.02.2023., 11:02h

Z zamiłowania do dzikiej zwierzyny

Piękne, rosłe stado, liczące 220 łań, a wśród nich Wiesia i Frania – jedne z najstarszych ­­– bez których czasami ciężko byłoby ogarnąć całą grupę. Mowa o hodowli jelenia fermowego w Dąbrówce, w powiecie zielonogórskim, którą od 2003 roku już jako jeden z nielicznych w naszym kraju, prowadzi Marek Buda.

– Pomysł założenia hodowli jelenia fermowego pojawił się tak naprawdę z zamiłowania do polowań i dzikiej zwierzyny – opowiada. A ta rzeczywiście robi wrażenie. Jak podkreśla syn Sławomir, który regularnie od półtora roku zajmuje się doglądaniem stada, praca oko w oko z jeleniami uczy ogromnej pokory.

budowie wizytówka dąbrówka zieleniogórski

Wizyty na fermach w Dani, Czechach, Szkocji

– Wszystko zaczęło się od tego, że mieliśmy do zagospodarowania kilkadziesiąt hektarów gruntów o słabych glebach. W niektórych przypadkach są one klasy VI, a nawet VIRz – wspomina Marek Buda. Bodźcem do pójścia "w jelenie" była również wprowadzona w 2002 roku zmiana w ustawie o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, która obok koni, bydła, świń, owiec itp. zaliczyła do zwierząt gospodarskich także jeleniowate –...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 04:08