StoryEditor

Jak zastrzec swój PESEL i uchronić się od tzw. chwilówek branych na nasze dane?

Od dzisiaj, czyli od 17 listopada 2023 roku będzie można dodatkowo zabezpieczyć się przed kradzieżą naszych danych osobowych, co uchroni nas przed wzięciem kredytu na nasze dane. Mowa o opcji zastrzeżenia numeru PESEL. Jak to zrobić?
17.11.2023., 12:35h

Od dzisiaj istnieje możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL, jest to pierwszy etap wdrażania rejestru zastrzeżeń PESEL.

Rejestr zastrzeżeń PESEL ma na celu ochronę przed skutkami kradzieży tożsamości, które często łączą się z braniem kredytu na wykradzione dane.

Drugi etap, jak podaje rmf24, ma nastąpić 1 czerwca 2024 roku. Wtedy też banki, firmy telekomunikacyjne i notariaty, będą miały w obowiązku sprawdzić w rejestrze, czy PESEL danej osoby jest zastrzeżony.

Co oznacza zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL może odbywać się dowolną ilość razy, tak samo, jak wycofanie się z tej operacji. Nie jest to również związane z żadnymi opłatami. Rejestr zastrzeżeń prowadzony ma być w infrastrukturze rejestrów państwowych, tak samo, jak do tej pory rejestr PESEL, czy rejestr dowodów osobistych i wyborców.

Numer PESEL, który znajdzie się w rejestrze zastrzeżeń, w praktyce oznacza, że dana osoba, nie wyraża zgody na korzystanie z tego numeru np. w przypadku zawieranie umowy z bankiem na kredyt.

Jeżeli osoba trzecia zawrze w tym czasie przykładową umowę z bankiem, a numer PESEL będzie się w tym czasie znajdować w rejestrze zastrzeżeń, umowa ta z mocy praca jest nieważna. Jest to ochrona obywateli przed wyłudzeniem kredytu, a odpowiedzialność spada na instytucję, która go udzieliła.

Coraz częściej spotkać się można również ze zjawiskiem SIM swappingu, które polega na wyrabianiu duplikatu karty SIM, używanej następnie do nielegalnego autoryzowania transakcji w Internecie. Rejestrz zastrzeżeń ma również nas przed tym uchronić. 

Należy jednak pamiętać, że istnieje jeszcze wiele innych przypadków, gdzie może zostać wykorzystany nasz numer PESEL, a w których rejestr zastrzeżeń nas nie chroni. Są to:

  • umowy z konsumentem, gdzie dochodzi do wydania towary i wykonania usługi z odroczoną płatnością,
  • kradzież lub uszkodzenie pożyczonego samochodu, kiedy to właściciel będzie domagał się roszczenia od właściciela numeru PESEL, a nie od oszusta,
  • założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, przez którą oszust wyłudza często drogie i atrakcyjne towary z hurtowni na fakturę z odroczoną płatnością.

Kto może zastrzec numer PESEL i gdzie to zrobić?

Jak przewiduje ustawa, numer PESEL ma możliwość zastrzec każdy pełnoletni obywatel, posiadający numer PESEL za pomocą aplikacji mObywatel. W aplikacji znajduje się usługa „Zastrzeż PESEL”. Można też udać się osobiście do urzędu gminy lub do banku krajowego, czy w kasie oszczędnościowo-kredytowej czy na pocztę.

 

Bernat Patrycja

na podst. rmf24

Fot:envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 13:27