StoryEditor

Ostatni moment na zgłaszanie strat suszowych! Ilu rolników złożyło już wnioski w aplikacji?

Piątek 17. listopada to ostatni dzień na zgłaszanie wniosków o szacowanie strat suszowych 2023 w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Nabór był dwukrotnie przedłużany, w czwartek wieczorem były problemy techniczne, ale ostatecznie aplikacja znów działa i przyjmuje wnioski. Wiemy, ilu rolników już to zrobiło!
17.11.2023., 11:45h

Rolnicy są już zmęczeni nowym systemem, który miał znacznie ułatwić zgłaszanie strat suszowych, ale przez kilkukrotne problemy techniczne z aplikacją "Zgłoś szkodę rolniczą" stracili trochę nerwów. Straty suszowe w tym roku były spore i gospodarze chcą je zgłosić by móc starać się o pomoc suszową. Przypomnijmy, że protokół szacowania strat z aplikacji jest w tym zakresie warunkiem podstawowym.

Wnioski o szacowanie strat tylko do 17. listopada br.!

W chwili pisania tego artykułu nie było informacji ze strony MRiRW o planach ponownego wydłużenia terminu składania wniosków o szacowanie strat suszowych. Przeciwnie, w piśmie do naszej Redakcji MRiRW deklaruje, że termin 17 listopada br. jest ostateczny.

- MRiRW uprzejmie informuje, że w dniu 17 listopada 2023 r. upływa termin składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy - czytamy w korespondencji Biura Prasowego resortu rolnictwa.

Aplikacja obecnie działa, a to oznacza, że kto nie złoży dziś do północy wniosku, ten nie będzie mógł liczyć na wsparcie suszowe.

Ilu rolników złożyło wnioski o szacowanie strat suszowych w 2023 roku?

Jak informuje MRiRW, do 15 listopada br. wnioski o szacowanie strat w uprawach spowodowanych przez suszę złożyło ok. 275,8 tys. producentów rolnych. Wczoraj aplikacja miała problemy techniczne i zapewne niewielu rolników złożyło wnioski. Dziś ta liczba z pewnością się jeszcze zwiększy.

Co z pomocą suszową dla rolników?

MRiRW w piśmie do nas poinformowało również, że na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów przewidziane zostało udzielenie pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2023 r.

O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn powierzchni uprawy, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, oraz stawki pomocy.

Kiedy będzie można składać wnioski o pomoc suszową za 2023 rok?

Resort rolnictwa poinformował, że termin składania wniosków o pomoc oraz wysokość stawki pomocy, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym, że wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy. Planuje się uruchomienie powyższej pomocy w 2024 r.

MRiRW szacuje, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też nastąpi wypłata pomocy suszowej.

image
Suszowe 2023: zasady złożenia wniosku suszowego w aplikacji

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 06:15