StoryEditor

Janusz Wojciechowski o ograniczeniu transportu i znakowaniu dobrostanu zwierząt

Nowa WPR będzie mocno nastawiona na wspieranie produkcji lokalnej, skrócenia łańcucha dostaw, radykalnego ograniczenia dalekodystansowego transportu i poprawę dobrostanu. 
03.12.2020., 10:12h
Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się dyskusja na temat ograniczenia długodystansowego transportu zwierząt oraz dobrostanu. Wspólna Polityka Rolna i niektóre założenia strategii „od pola do stołu” mają pomóc w osiągnięciu celu. Strategia "od pola do stołu" naszpikowana jest elementami poprawiającymi, skracającymi, usprawniającymi i przyspieszającymi – pytanie – w jaki sposób Komisja Europejska będzie te działania finansować? 

– Chcemy bardzo mocno poprzeć produkcję lokalną, a więc programy, które będą popierane przez Komisję. Będziemy wspierać również rolników, którzy produkują, dostarczają swoje produkty, także swoje zwierzęta do bliskich przetwórni, na lokalne rynki, skracając drogę od pola do stołu, która jest bardzo długa w przypadku transportu zwierząt. Niekiedy z jednego krańca Europy na drugi, albo poza Europę. A więc rolnikom, przetwórcom żywności, dystrybutorom musi się opłacać skrócenie tego dystansu i zmniejszenie potrzeb transportowych. Są na to możliwe środki, to chcemy uwzględnić w ramach ekoprogramu tego dotyczącego ochrony zwierząt, ale też chcemy to osiągnąć w ramach drugiego filaru, wprowadzając różnego rodzaju programy, których celem będzie skrócenie potrzeb transportowych – powiedział komisarz. Dodał, że uważa, że jeśli rolnicy i przetwórcy będą premiowani, za produkcję w ramach krótkiego łańcucha dostaw wtedy długodystansowe transporty stanął się nieopłacalne. 

Oznakowanie dobrostanu

Komisja jest zdeterminowana podjęciem działań, aby produkty były znakowane symbolem oznaczającym hodowlę w zgodzie z dobrostanem oraz jak najszybszym wprowadzeniem takiego oznakowania. 

– Będę bardzo mocno zabiegał, o to aby ten znak uwzględniał wszystkie etapy udziału zwierząt od warunków hodowli, jak są traktowane w transporcie oraz zakładach ubojowych – powiedział Wojciechowski. Według komisarza, znak ma zapewniać wysokie standardy traktowania zwierząt. Oprócz tego, że projekt zakłada dobre traktowanie zwierząt, to również chodzi o promocję europejskiej żywności. 

W ramach drugiego filaru w poprzednim budżecie na ten cel przewidziano 1,5 mld euro, to 1,5 % całego drugiego filara WPR. Komisarz zachęcił w swojej wypowiedzi do podwyższania standardów dobrostanu we wszystkich krajach członkowskich.
 

System kontroli


Nadal istnieje problem dotyczący płynnego przekazywania informacji i monitoringu dotyczącego długodystansowego transportu oraz prowadzenia jego kontroli. Sytuacja po rozmowach z państwami członkowskimi trochę się poprawiła, jednak wymaga to większych działań w tym zakresie.

dkol
Fot. europarl.europa.eu

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 05:28