Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jesienne zbiory ziemniaków: problemy z jakością i niskie plony

Obrazek

Trwają jesienne zbiory ziemniaków. Kopanie potrwa do pierwszych przymrozków. Wiele gospodarstw dostarczających towar do przetwórstwa umieszcza zbiory w magazynach, które zaczną opróżniać dopiero w nowym roku.

10 października 2019, 10:41

Ten sezon jest trudny dla producentów ziemniaków. Przebieg pogody spowodował, że te płody rolne są słabej jakości, a te zakontraktowane do przetwórstwa często nie spełniają wymogów technologicznych. Rolnicy twierdzą, że w ostatnich ziemniaki zepchnęły z najwyższego miejsca podium buraki pod względem opłacalności w gospodarstwie.

O sytuację na rynku ziemniaków zapytaliśmy rolników oraz przedstawicieli z branży.

- Ze względu na suszę i opady wykopki w tym roku zaczęły się z opóźnieniem. Ziemniaki fizjologicznie dojrzały natomiast po opadach deszczu miał miejsce dziwny proces, a mianowicie wtórnego nawiązywania bulw. Spadły również parametry jakościowe ziemniaka przemysłowego – mówił Wojciech Pater, rolnik ze Ścinawy Małej.

- W tym roku mamy ponad 1200 ha ziemniaków i na chwilę obecną mamy wykopaną połowę areału. W porównaniu do 2019 roku spodziewamy się dużo niższych plonów o ok. 10-15% - prognozuje Robert Paruzel – dyr. działu ziemniaka Top Farms w Głubczycach.

- Jesteśmy teraz w szczycie wykopków, tzn. kończymy zbierać ziemniaki, które sprzedajemy prosto z pola do fabryk i rozpoczynamy już też napełnianie naszych magazynów – mówi Paweł Kaczmarek – prezes Agrol, Top Farms Wielkopolska.


ZOBACZ CAŁY FILM!


Tekst, Zdjęcia: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)