StoryEditor

Jest szansa na wznowienie umowy zbożowej? Rosja jest gotowa do rozmów

Rosja, jak oświadczył, Władimir Putin podczas spotkania z prezydentem Turcji, Recepem Erdoganem, w Soczi jest gotowa do rozmów w sprawie przywrócenia umowy zbożowej. Recep Erdogan zaproponował nowe rozwiązania, które mają złagodzić napięcie pomiędzy Rosją a Zachodem, a tym samym umożliwienie ponownej działalności korytarza zbożowego. Ukraina jednak nie zgadza się na żadne ustępstwa i domaga się pełnego przywrócenia umowy.
06.09.2023., 09:09h

Nowy pakiet propozycji ONZ i Turcji

W obliczu pogłębiającego się kryzysu humanitarnego i politycznego ONZ i Turcja podjęły próbę mediacji między Rosją a Zachodem. Przygotowały nowy pakiet propozycji, który ma na celu złagodzenie napięcia i stworzenie warunków do przywrócenia umowy zbożowej. Pakiet zawiera następujące punkty:
  • Ponowne podłączenie banku Rosselchozbank do systemu SWIFT, który umożliwia międzynarodowe przelewy pieniężne.
  • Odmrożenie aktywów rosyjskich firm w Europie, które zostały zamrożone przez Unię Europejską w ramach sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję.
  • Zniesienie ograniczeń na eksport rosyjskich produktów rolniczych do krajów zachodnich, które zostały wprowadzone przez USA i UE.

Reakcja Rosji i Ukrainy: czy jest szansa na porozumienie?

Prezydent Rosji wyraził gotowość do rozmów w sprawie przywrócenia umowy zbożowej pod warunkiem, że wszystkie ustalenia dot. zniesienia ograniczeń na eksport rosyjskich produktów rolniczych zostaną w pełni wykonane. Putin podziękował Erdoganowi za jego rolę w mediacji i wyraził nadzieję na osiągnięcie rozwiązania, które będzie korzystne dla wszystkich stron.

Prezydent Turcji, Recep Erdogan, zaznaczył, że wierzy w możliwość osiągnięcia porozumienia. Jednocześnie Erdogan wezwał Ukrainę do złagodzenia swojego stanowiska w kwestii współpracy z Rosją i do akceptacji nowego pakietu propozycji ONZ i Turcji.

Jednak Ukraina nie wykazuje chęci do kompromisu i odrzuca, jakiekolwiek ustępstwa dla Rosji. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba, powiedział, że umowa zbożowa musi zostać przywrócona, ponieważ nie było żadnych prawnych ani politycznych podstaw do jej zerwania.

- Nasze stanowisko jest bardzo proste – należy przywrócić Inicjatywę Zbożową przez Morze Czarne. Po drugie, musi to być przywrócenie bez szantażu ze strony Rosji, ponieważ nie było żadnych prawnych ani politycznych podstaw do wycofania się Rosji z umowy – powiedział Dmytro Kuleba podczas konferencji prasowej.

Kuleba zapowiedział, że po rozmowie Erdogana z Putinem odbędą się rozmowy między prezydentami Turcji i Ukrainy, podczas których omówią sprawy poruszone w Soczi.
Mkh na podst. Reuters, Anadolu, Suspilne
Fot: envato.elements
Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 05:37