StoryEditor

Komisarz Wojciechowski: Miesięcznie z Ukrainy trzeba będzie wyeksportować 4-5 mln ton zbóż. Debata w PE

Aktualna sytuacja na rynku zbóż w Europie i na świecie jest tematem, który budzi wiele emocji i kontrowersji, także wśród posłów do Parlamentu Europejskiego. W tle tej dyskusji znajduje się konflikt między Rosją a Ukrainą oraz tymczasowy zakaz eksportu zbóż z Ukrainy do pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski, który skończy się 15 września. br. Dziś w PE odbyła się debata z udziałem komisarza rolnego UE Janusza Wojciechowskiego.
31.08.2023., 21:08h

Ważna debata na temat wyzwań związanych z obecną sytuacją wojenną oraz utrudnieniami w eksporcie zboża z Ukrainy odbyła się dziś w PE.. Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, wyraził eurodeputowanym swoją wdzięczność za jej zorganizowanie oraz podkreślił, że kluczowym problemem dla UE jest rosnący kryzys w handlu zbożem z Ukrainy. Wynika on w pełni z niesprowokowanej i nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Skutki wojny w Ukrainie uderzyły w rynki rolne 5 krajów przyfrontowych

- Przed wojną, w roku 2021, handel pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą wyglądał zupełnie inaczej. Eksport produktów rolnych z UE do Ukrainy wynosił 3 mld euro, podczas gdy import sięgał 7 mld euro. W okresie po wojnie, eksport zboża do krajów, takich jak Hiszpania, Holandia i Włochy, odbywał się sprawnie, podczas gdy minimalizowano import do krajów sąsiadujących bezpośrednio z Ukrainą. Sytuacja zmieniła się dramatycznie w 2022 roku, kiedy Rosja zablokowała główne trasy tranzytu zboża przez Morze Czarne, co sparaliżowało eksport z Ukrainy - mówił Janusz Wojciechowski.

W jego ocenie w efekcie Ukraina stanęła w obliczu ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 02:23