Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jutro Brexit – co dalej?

Obrazek

Jutro o północy wydarzy się to, o czym dyskutowano bezustannie przez ostatnie lata…. Wielka Brytania wyjdzie z UE, ale z ustaleniami dość korzystnymi – zerowa taryfa i zerowy kontyngent…  

Dorota Kolasińska30 stycznia 2020, 12:41
Miękki Brexit… tego chciała cała Unia Europejska. Handel międzynarodowy drżał w posadach słysząc medialne dyskusje Borisa Johnsona z Izbą Gmin. Wszyscy obawiali się twardego Brexitu, problematycznego handlu, kolejek na granicy, dodatkowych kontroli i wysokich ceł oraz małych kontyngentów. Premier Wielkiej Brytanii zarzeka się, że uzgodnione będą zerowe taryfy celne i zerowy kontyngent. Jednak wzmożone kontrole raczej będą i kolejki na granicy również. Francja jest przygotowana na tego typu problemy, w szczególności w Calais, gdzie natężenie ruchu międzynarodowego jest ogromne. 

Premier obiecał także, że w ciągu 11 miesięcy okresu przejściowego UE i Wielka Brytania uzgodnią odpowiedni schemat działań, aby wszystko przebiegło sprawnie. W dyskusjach z brytyjskim rządem bardzo ważną rolę będzie odgrywał Phil Hogan, Komisarz ds. Handlu, na którego umiejętności dyplomatyczne liczą wszystkie kraje członkowskie. 

1 lutego rozpocznie się okres przejściowy. Będzie to czas na wypracowanie porozumienia i ustalenie szczegółów dalszych relacji handlowych, ale także prowadzenia firm międzynarodowych, bo to z nimi właśnie możemy mieć największy problem. 

Do końca 2020 r. Wielka Brytania pozostanie członkiem UE, ale tylko po to aby zyskać czas na dalsze negocjacje (które i tak toczą się już od kilku lat). 

dkol


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)