StoryEditor

KE przedłuża zakaz importu zbóż z Ukrainy? Do kiedy i na jakich warunkach?

Czy w Strasburgu nastąpił przełom? Prawdopodobnie embargo na ukraińskie zboża będzie przedłużone o kolejne dwa miesiące. Takie informacje podał właśnie lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Tymczasem rząd przygotował już rozporządzenie, które zablokuje eksport ukraińskiego ziarna po 15 września nawet wbrew woli Komisji Europejskiej. 
13.09.2023., 14:09h

Taką sensacyjną informację podał przed chwilą w mediach społecznościowych lider Agro Unii.
- Sprawy idą w dobrym kierunku. Mam informacje, że jest wniosek o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do Polski o kolejne dwa miesiące – napisał M. Kołodziejczak.

Wcześniej Kołodziejczak spotkał się z Norbertem Linsem szefem komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego z Europejskiej Partii Ludowej, którego przekonywał, że przepisy ograniczające przywóz zbóż z Ukrainy powinny być przedłużone do momentu wypracowania strategicznych rozwiązań.

Informacja podane przez lidera AgroUnii nie zostały jeszcze potwierdzone przez Komisję Europejską. Podczas wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie odniósł się do sprawy przedłużenia embarga na ukraińskie zboża czego domagała się Polska i 5 państw przyfrontowych. Zdaniem J. Wojciechowskiego przy dobrej woli i zaangażowaniu są zdolności logistyczne, które pozwolą na wyeksportowanie tegorocznych zbiorów z Ukrainy bez tworzenia wąskich gardeł w państwach sąsiadujących.

Rozporządzenie gotowe

Nie czekając na decyzję Brukseli, zgodnie z zapowiedziami, rząd przygotował przepisy, które zablokują eksport ukraińskiego ziarna po 15 września nawet wbrew woli Komisji Europejskiej. - Szanowna Komisjo Europejska! Czekamy na przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy! A na wypadek gdyby taka decyzja nie została podjęta jesteśmy gotowi, mamy projekt rozporządzenia do podpisu! Pewne jest jedno, niekontrolowanego napływu zboża nie będzie! – napisał na Twitterze minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Przedłużone sankcje

Na razie Rada UE podjęła dziś decyzję o przedłużeniu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy lub im zagrażanie o kolejne sześć miesięcy, czyli do 15 marca 2024 r.

Obowiązujące środki ograniczające przewidują ograniczenia w podróżowaniu osób fizycznych, zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania środków finansowych lub innych zasobów gospodarczych wymienionym osobom i podmiotom. Sankcje będą nadal obowiązywać łącznie prawie 1 800 osób i podmiotów, zaangażowanych w trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję militarną Rosji na Ukrainę.

wk
Fot. Siara
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:15